Доста лекарства липсват, това стана редовно в последните години. В момента липсват 388 по лекарско предписание. Те попадат в различни фармакологични групи, най-изразено е в "кръвотворене". Там липсват 61 антитромботични лекарства. Има и антихеморагични, които действат по обратен начин.
Това съобщи Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки, в интервю пред БНР.
Миналата година са липсвали 400.
"При инсулините има липса, но са по-малко от преди, явно забраните от МЗ за износ все пак имат ефект. Липсват доста малко инсулини, общо 19 антидиабетни лекарства няма", обясни Николай Костов.
Според него липсват едни и същи лекарства и на това влияят "няколко фактора - реекспорта, има квотни лекарства, които се внасят, има дори генерични лекарства, които липсват - за нервна система".
В момента няма и много антибиотици, но "не е тежко положението".
Николай Костов коментира и липсата на лекарства за хроничните заболявания по НЗОК. За недостигът на квотните лекарства той обясни, че "когато малко се изнесе от тях и се създава дефицит, а износът е и регламентиран".
Той коментира и какъв механизъм трябва да се въведе, така че да бъдат защитени пациентите от липса на лекарства и даде за пример Германия.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Правителството ще остане нетърпимо към всяка форма на корупция. Това заяви от парламентарната трибуна премиерът Росен Желязков в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Лена Бориславова за разследването на Европейската прокуратура за разширението на подземното газохранилище "Чирен". Бориславова попита дали липсата на реакция на..
В Румъния от днес започва предизборната кампания за президентските избори, които са насрочени за 4 и 18 май. За поста ще се борят 11 кандидати, сред които четирима независими и седем кандидати, издигнати от партии и коалиции. Изборите ще се проведат за втори път, след като в края на миналата година Конституционният съд на страната анулира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия Богданова, която ръководи Катедрата по здравни грижи към Факултета по обществено здраве на Медицинския университет. "Това поставя нашето здравеопазване в риск ", подчерта тя. Общият брой на..
Фериботната връзка Кипър - Гърция започва четвъртия си сезон. Днес започват онлайн резервациите за предстоящите 22 двупосочни плавания от май до септември. Първият кораб по фериботната линия ще отплава от най-голямото кипърско пристанище Лимасол за гръцкото пристанище Пирея на 31 май, а последният ще акостира на острова на 3 септември. Цените..
С изложбите "Азбука и история" и "Свети Методий Славянобългарски" ще бъдат отбелязани 1 140 години от успението на Свети Методий. Експозицията беше открита вчера в Националната библиотека "Свети Свети Кирил и Методий". Изложбата "Азбука и история" е част от програмата "Пътуващи експозиции" на Държавния културен институт към..
Много е вероятно правителството да спре да съществува след влизането в еврото . Постигането на тази задача обаче може да се окаже и голямо изкушение да продължи . Това мнение изрази пред БНР политологът Георги Проданов. Той допуска, че "с всичките недостатъци и съмнения" в него, правителството може да изкара пълен мандат, но оценява..
В рамките на петъчния парламентарен контрол в Народното събрание участие ще вземат 13 министри. Първи на депутатски въпроси се очаква да отговарят заместник-министър председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и Мирослав Боршош, министър на туризма. 29 са въпросите към министъра на регионалното развитие и..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..