Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт".
"Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес. Това е една палитра на тези 35 години. Нарекла съм я "Времето на раните от власт и на изгорените олтари". Във втората книга са мои публицистични текстове".
Това е втори двутомник, обясни Велева в предаването "Нещо повече".
"Първият беше "Мъже на власт" и "Изповеди по пантофи".
Аз бях непрекъснато сред хората на властта - политическата, културната и артистичната, обясни тя.
"След толкова много промени, ако теглим чертата днес, виждаме колко много разочарования има, как страната се разделя с толкова много свои граждани, как моралът е сринат, образованието е сринато, здравеопазването е сринато".
Има две неща, които минават като червена линия в българския политически живот – корупцията и омразата, която политиците в своето противопоставяне пуснаха като отрова в кръвоносната система на обществото ни, отбеляза Велева.
"Днес, 35 години след Прехода, ние не се чувстваме като общност. Това е най-големият грях на българските политици".
Има няколко знакови фигури в този Преход, обясни тя.
"Безспорно една от тях е на Иван Костов. Другият знаков политик е Симеон Втори".
Всички български политици си тръгнаха с наведена глава от властта или с огорчение, посочи Велева.
Това, което са ми дали хората на духа и хората на политиката, аз трябва да оставя за поколенията, обясни тя и посочи, че Кеворк Кеворкян определя тези книги като "ключ към разбиране на прехода".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
Време е за всеки човек под българско небе да възкръсне една негова мечта. И всеки да се приближава към нейното осъществяване, въпреки неудачите!..
" Няма да има нужда от голяма обществена енергия. Политическата логика води към предсрочни избори следващата година след обявяване на влизането в..