Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода, за необятност и вдъхновение.
За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането говорим с Йордан Колев – писател и летец, чийто живот е изпълнен с истории от облаците.
"Нашата професия на летци е изключително ограничаваща, човек трябва да е наясно какви са изискванията към него, а дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера нещата по един много по-специален начин и за да мога после да да ги претворя в книгите, каза за БНР Йордан Колев. Той от дете е убеден, че ще стане летец, но днес вече готви филм, имат написан сценарии за сериал.
"Не съм бил само в Антарктика, но и не искам, защото до там се стига много трудно, но може би море...бих тръгнал...
Но срещите ми хората в тези 20 години като летец на далечни полети, това ме вдъхнови, за да разкажа всички тези истории, които ми са се случили и местата, които съм видял един по-особен начин от туриста, и от местните хора, защото аз като кацна, трябва да си отпочина, за да мога да се върна после, сподели още Колев.
Едни от най-вълнуващите му пътувания са били в Индия и Хималаите. Друга любима дестинация му е Женева и там дори би искал да се пенсионира, допълни пилотът писател. По думите му другото такова място е Мюнхен.
Йордан Колев е роден на 3 юни 1964 г. в София. Завършва Висшето народно военновъздушно училище "Г. Бенковски" в гр. Долна Митрополия през 1987 г. Той е потомствен летец.
По време на 37-годишната си професионална кариера като пилот, той е прекарал над 23 000 часа във въздуха, летейки до всички континенти с изключение на Антарктида. Владее отлично английски и руски и говори френски. От 2022 г. е член на Съюза на българските писатели.
Колев имал голямо желание да бъде военен пилот, но високият му ръст не му позволява, заради катапулта.
През 1996 г. напуска България и прекарва 15 години във Виетнам и на остров Мавриций. Животът му в тези отдалечени и екзотични дестинации, както и срещите с местни култури, обогатяват неговия мироглед и вдъхновяват творчеството му.
През 90-те години Йордан Колев участва в литературната сцена като редактор на преводите на "Полетът на Интрудър" и "Завръщането на Интрудър" от Стивън Кунц, както и на "Наемникът"от А. Дж. Куинъл за издателство "Прозорец". Започва да пише във Виетнам преди повече от две десетилетия, но едва през 2014 г. събира кураж да публикува. Оттогава датира и приятелството му с Владимир Зарев, който публикува три негови разказа в списание "Съвременник" през 2015 г.
Първото му публикувано произведение е пътеписът „От Рио до Кейптаун“ (2017), базиран на участието му в околосветска регата за аматьори. Романът „Кацането“ (2019) разказва за аварийна ситуация на борда на пътнически самолет и драматичните изпитания пред екипажа и пътниците.
Йордан Колев е автор на трилогията "Хилядолетната битка", чиято първа част, "Лабиринт" (2021), интерпретира легендата за Светия Граал и вечната борба между Доброто и Злото. Втората част, "Пазителят и кобрата" (2023), е шпионски роман с напрегнат сюжет.
В момента той работи върху третата част, с работно заглавие "Вирус".
Сборникът му с разкази "Двойното дъно на пилотския куфар", издаден през април 2023 г., е петата му книга. Йордан Колев мечтае да напише биографичен роман за българския герой Димитър Списаревски, насочен към младата аудитория.
По темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Йордан Колев в "Нощен Хоризонт".
Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..
" Постоянно съм с радио и с ритъма на живота . Такива станаха времената." Това казва радиолегенда от Монтана – 86-годишната Ангелина Петкова, която дълги години работи като журналист в града. Първите си стъпки в професията Ангелина прави в Трявна, където е шивачка и ѝ предлагат да работи в радио уредбата на завода. Първоначално се..
Риволи е град в Италия, свързан с Наполеон и неговата победоносна италианска кампания, на него е кръстена и централна улица във френската столица, а на №59 от 1 ноември 1999 г. живее съвременното изкуство. Тогава трима артисти от KGB (Kalex, Gaspard, Bruno) окупират изоставена с години сграда и я..
Уникалният кукерски фестивал "Старчевата" в Разлог и тази година сибира над 3000 пазители на старата традиция за прогонване на злото и възвестяването на младата година . Девети международен кукерски карнавал "Старчевата" в Разлог На Атанасовден от седемте махали на града тръгна шествие с над 250 чауши, придружавани от..
Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година , когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата. Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за..
За последните три години над 100% се е увеличил броят на възпитаниците в Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра . Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити. Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са..
На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...