Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода. Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени заложници. Всички те имат опит с лечението на завърналите се при предната обменна сделка.
"Хамас" съобщи, че ще освободи още четири израелски заложнички в събота
Директорка на една от тях - д-р Оснат Лев Цион - Корах от болница Асаф Харофе разказа как се готвят за приемане на част от останалите 30 заложници, които би трябвало да бъдат освободени до началото на март и какви са впечатленията от състоянието на лекуваните при тях 24 души от отвлечените в тунелите под Газа, които са били при тях преди почти година:
"Най-напред да припомня, че предното временно примирие , бе петдесет и няколко дни след 7.10.2023 г. На няколко транша, при нас, пристигнаха 24 отвлечени чуждестранни работници работили в кибуците и селата, около анклава. 23 от тях бяха тайландци и един от Филипините. Повечето не знаеха нито иврит, нито английски. Служителите на посолствата им ни помагаха с превода. Преводачите се сменяха , но бяха организирали нито миг да не останем без възможност за комуникация с пациентите.
Трябваше да разберем какви са физическите и психическите им проблеми, за да започнем лечението. Първото, което се набиваше на очи, че не просто бяха слаби, а приличаха на скелети. Давали са им по половин питка - джоб на ден, без нещо намазано или добавено към нея. Пили са рядко и то доста замърсена вода. Част от тях са били затворени в домовете на похитителите си, но повечето са били в тунелите, без слънчева светлина и пресен въздух. Имаше хора, които имаха нелекувани доста сериозни рани, както от деня на отвличането, така и получени след това от похитителите.
Един от тайландците страдаше от "звънтене" на ушите, предизвикано от граната, избухнала до място, където е бил залегнал. Имаше жена с много висок диоптър на очилата, които и плячкосват още докато я водят в Газа. От постоянното взиране едното и око бе необратимо пострадало. Всички бяха наплашени и шепнеха. Похитителите през цялото време са били с насочен пистолет към всеки, който се опитвал да изстене, заради не лекуваните рани.
След приемането започнахме постепенно да ги захранваме, направихме цялостни изследвания за да разберем какви са здравословното състояние на всеки от тях и основните им поражения. Осигурихме им възможност за видео връзка с близките им. Чак след това - с представители на тяхната държава и медиите. Знам, че спомена им за престоя им в плен ще ги съпътства през целия им живот. Друг е въпросът, че мнозина от преживелите такъв ужас отказват да говорят за случилото се ( този феномен е описан например със затворниците в лагерите на смъртта, които цял живот са мълчали за преживяното или са разказали на близките си за това чак малко преди смъртта си). Направихме, всичко, което бе по силите ни, за да им дадем начална психологическа помощ. С много от тях, въпреки тъжните обстоятелства, при които се срещнахме, сме във връзка и до сега. Двама, завръщайки се у дома се ожениха и ни изпратиха снимка от сватбата си, разказа още д-р Оснат Лев Цион - Корах за БНР.
Министерството на здравеопазването на Израел разпространи сред журналистите инструкцията за посрещане на освободените заложници от този транш. В началото се подчертава, че това става година и повече от три месеца след отвличането и едва ли има някой измежду тях, който да е напълно здрав. Разработен и одобрен подробен приемен протокол за всеки от тези пациенти, включващ не само преглед и приоритетни медицински процедури, но и конкретни препоръки психологическа помощ, както и документиране на терористични престъпления. Всички заложници ще бъдат подложени на медицински преглед веднага след постъпване в болницата. Това ще им позволи бързо да определят дали имат нужда от спешна операция или други неотложни процедури.
Желателен е първичен преглед и анамнеза за назначаване на изследвания и други процедури за намеса. Първоначалният преглед трябва да се извърши в присъствието на поне един от роднините на заложниците. Вторият етап от проверката ще започне, когато освободените прекарат достатъчно време със семействата си. Този етап трябва да бъде съгласуван със службите за сигурност. Заложниците ще бъдат прегледани от лекар и медицинска сестра в интензивното отделение. Възможни са консултации със специалист, като се има предвид възрастта на пациентите. Задължително ще се проверяват за инфекциозни заболявания. Като се има предвид опита от приемането на освободени заложници в края на 2023 г., се посочва опасността от заболявания на кръвоносната система и появата на кръвни съсиреци. Момичетата и жените в детеродна възраст се препоръчва да направят тест за бременност.
Освен заложници болницата Асаф Харофе през цялата война е приемала и се е грижила и за ранени войници. Д-р Оснат Лев Цион - Корах продължава:
"Действително има две болници до Газа, които пред цялата война действаха като полеви . При тях пристигаха почти всички ранени. Но ние сме малка страна и болните за 20 минути можеха да бъдат транспортирани при нас. По професия съм детска лекарка. Но като директорка на болницата, чувствам всички като свои чеда - и израелските войници, и чуждестранните отвлечени. Правихме и продължаваме да правим всичко възможно, за да излекуваме жертвите на войната. Това което ме смайва е солидарността на хората и самопожертвователността. Почти е практика войниците, докато са в отпуск, да се отбият и да дадат кръв. С нас се свързваха по телефона родители на убит или умрял от раните си войник или войничка и ни разрешаваха да вземем органи за трансплантация, за да можем да спасим поне другите".
Още по темата в звуковия файл.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..