"Повсеместно в България има различни феодали, олигарси, които в полза на своя бизнес разрушават природата и здравето на местните хора. Този проблем дойде и при нас, в Своге. Става въпрос за канадска компания с капитал в Холандия и неясен собственик в посока Русия, която е получила разрешение от Министерството на енергетиката от 2021 г. да правят проучвания. Първата заблуда е – ние ще проучваме, няма да копаем. Те ще проучват нещо, за което предварително знаят резултатите. Имаме достатъчно проучвания от съветската епоха за наличието на злато и метали, които са тежки."
Това разказа пред БНР Филип Кирилов от инициативния комитет "Ти решаваш за Своге и за Балкана".
В момента се прави опит да се продадат на японската страна правата за добив след това, допълни той и обясни:
"Проучването включва сондажи с дълбочина над 600 метра в карстов район. По закон те нямат право да пробиват под водния пласт. Искат да пробиват вертикално, а отдолу всичкото е пещери."
Значителна част от зоните, предвидени за проучвания, попадат в НАТУРА 2000, изтъкна той.
Местните хора настояват районът на дефилето да остане привлекателно място за туризъм, а това е засегнато от тези намерения, категоричен е Кирилов.
"Става въпрос за открит добив, в открити кариери. Тези взривове вдигат прах, в който има уран, живак, цианиди. Към София ще дойдат въздушни маси от Северозападна България и по една случайност там се намира дефилето на Искъра. Река Искър ще бъде замърсена с всички последствия."
"Ние не сме "против" икономическото развитие, но сме "за" спазването на закона, заяви той. По думите му, в процедурата "има редица нарушения".
Филип Кирилов оспори и друг аргумент на инвеститорите, които искат да проучват в района – че ще се създадат много работни места.
Има подписка с над 7000 подписа, а около стотина са активните членове на инициативния комитет "Ти решаваш за Своге и за Балкана". Заведено е дело. Събрани са и дарения, с които се обжалва министерско решение, стана ясно от думите на Кирилов.
"Имаме неотклонното намерение да не допуснем това нещо! България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..
Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области. Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..
Детството, социалната среда, травмите, любовта на родителите, всичко това оказва влияние върху поведението и отношенията ни като възрастни . В комуникацията си с другите, емоционално отдаваме част от себе си и съответно акумулираме от тях техните настроения и нагласи. Оглеждаме се едни в други и си влияем. Това ни издига или руши. Може..
Хазартът е част от ежедневието на почти всяко българско семейство. Той е феномен, за който все по-често ще се говори . Това заяви пред БНР Иван Кънчев от Сдружение "Българска история". От сдружението подеха инициатива да им бъде предоставено рекламно място, което срещу заплащане те да ползват, за да бъде написано " Наехме този билборд, за да..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...