Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

2
Ботаническа градина - БАН - София
Снимка: ФБ/Ботаническа градина - БАН

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти. 

Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни, с накацали по тях малки дървени къщички за птици.

Ботаническа градина - БАН - София

Един завой наляво и пред нас се открива Стъклената къща на растенията - така наричаме оранжериите. Навън е студено, сиво, мрачно, но прекрачвайки прага на оранжериите, ни залива топлината и красотата на вечната пролет. 

Пак наляво и първото растение, което виждаме, е миртовият храст, храстът на Афродита" - с тези думи Антония Василева, специалист по озеленяване, ни въведе в пределите на Ботаническата градина на Българската академия на науките, където тя работи.

Ботаническа градина - БАН - София

Историята на тази градина е стародавна. Тя е една от първите обществени градини в София, създадена е през 1882 година. Още от самото начало е известна като "Княжеската градина". 

Организирането ѝ като Ботаническа започва към 1890 г. Намирала се е между сегашните булеварди "Руски", "Левски" и "България". По-късно става част от Царските природонаучни музеи и институти и за издръжката ѝ се грижи царската фамилия.

Ботаническа градина - БАН - София
През първата половина на ХХ век Градината, която съседства със Софийския университет и Зоологическата градина, е част от забележителностите на столицата. 
Колекциите от скални и алпийски растения, свързани с имената на царските градинари Йохан Келерер и Вилхелм Шахт, са сред най-богатите в света.
Ботаническа градина - БАН
През 1947 г. Царските природонаучни музеи и институти преминават към Българската академия на науките
Така Ботаническата градина става част от Института по ботаника. На сегашното си място - в подножието на Витоша, е от края на 60-те години на миналия век.
Ботаническа градина - БАН - София
Антония Василева, специалист по озеленяване от Ботаническата градина на Българската академия на науките разказва още каква е легендата за Миртовия храст на Афродита. 
Ще научите и за очарователните цветове на азалеи, камелии и различни видове орхидеи, които тъкмо сега цъфтят - прекрасни ванди, пантофки, катлеи и техни хибриди. За особеностите по отглеждането на цветя, на декоративни храсти и дръвчета...

Още по темата в интервюто на Кармен Манукян с Антония Василева в "Нощен Хоризонт"

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Моето семейство и други животни"… Разкодиране на междувидовото общуване

Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..

публикувано на 15.02.25 в 13:32
Натали Петрова - Банско Филм Фест

В София започва кинопанорама на италианското планинарско кино

В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..

публикувано на 10.02.25 в 08:32
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19