Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории от бунтовно Русе

Автор:

Другарят - господин - бай Атанас
стои на сигурна позиция:
да бъде винаги на власт
и нокога във опозиция!

Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все още няма. Може би времето е друго, може би хората също. 

Едно време обаче, белязано от цензура и брутално смазване на свободния глас не трябва да се забравя. Трябва да се говори за него, да се разказва, да се осмисля, за да не позволим да се повтори.


В "Изотопия" събрахме разкази от бунтовно Русе: историята на писателя Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин, забраняван и съден от комунистическата власт, ранният живот на създадената от "бивши" и неудобни на режима хора Русенска опера и интервю с художника Върбан Христов, един от организаторите на ярката протестна акция на улица "Славянска" по време на хлорните замърсявания в крайдунавския град през Социализма. Три истории, разказани в материалите на кореспондента на БНР в Русе - Ася Пенчева

Тъмната сянка на цензурата оставя своите следи в Русе. От крайдунавският град тръгват демократичните промени в страната с легендарните екопротести в края на 80-те години заради систематичното обгазяване с хлор от химическия комбинат в намиращия се отсреща в Румъния град Гюргево. Цензура, забрани, но и реакция. Какви истории за чудовищните ограничения и репресии от страна на Държавна сигурност и т.нар. Народен съд са запечатани в паметта на Русе? Три примера за свободния порив, политащ над тиранията на страха, комформизма и черната ръка на диктатурата ще ви представим тази вечер, с автор кореспондентът на Националното радио в Русе Ася Пенчева.


Първият от тези примери е за писателя Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин - забраняван, съден, скриван и репрерисан от тогавашната власт - проницателните думи, излезли из под неговото остро перо дават не само проницателна и елегантно литературно и умело сатиричен образ на онези години, но и хвърлят силна препратка към времето, в което сега живеем и политическия и обществен ландшафт, в който газим. 

Ася Пенчева разказва за Змей Горянин.


Змей Горянин

Лично спасение, което не носи екзистенциалния егоизъм на хваналия се за сламката удавник. Спасение, което е градивно и далновидно. Не толкова на себе си да помогна, а на другите и нещо да остане след това. Това нещо се казва Държавна опера Русе и вече 75 години и е важен духовен център в морето или по-скоро в реката от преливаща пошлост. Една от културните институции в страната днес всъщност е създадена благодарение на потомците на отлъчени, мачкани, ограничавани от тогавашната власт хора. Реакцията им към репресивните държавни органи за щастие не е реципрочна. Те не отговарят с насилие, а с музика. Чуйте. 


Цензура, заглушаване или направо смазване на свободния и различен от този на властта глас. В такава среда обаче блестят ярко смелите, протестни прояви, които макар и рядкост, променят картината за всички. Както за всички е и въздухът, който дишаме. А в Русе през 80-те години той е токсичен, отровен заради химическия комбинат в Гюргево, създаден заради налудничавите амбиции на жената на румънския диктатор Чаушеску. Години наред тровене и болести за населението на града, подпомагано от пасивната или никаква реакция това категорично да спре от тогавшната приятелска на комунистическия режим в Букурещ власт в България.

Свободния глас, творческият порив и оригиналния, ефективен начин да изразиш недоволството си в меко казано трудна за протести среда - за това е третата част от историите от Русе, разказани от Ася Пенчева и нейните събеседници.

вен начин да изразиш недоволството си в меко казано трудна за протести среда - за това е третата част от историите от Русе, разказани от Ася Пенчева и нейните събеседници.

отровен заради химическия комбинат в Гюргево, създаден заради налудничавите амбиции на жената на румънския диктатор Чаушеску. Години наред тровене и болести за населението на града, подпомагано от пасивната или никаква реакция това категорично да спре от тогавшната приятелска на комунистическия режим в Букурещ власт в България.

Свободния глас, творческият порив и оригиналния, ефективен начин да изразиш недоволството си в меко казано трудна за протести среда - за това е третата част от историите от Русе, разказани от Ася Пенчева и нейните събеседници.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08