Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории от бунтовно Русе

Автор:

Другарят - господин - бай Атанас
стои на сигурна позиция:
да бъде винаги на власт
и нокога във опозиция!

Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все още няма. Може би времето е друго, може би хората също. 

Едно време обаче, белязано от цензура и брутално смазване на свободния глас не трябва да се забравя. Трябва да се говори за него, да се разказва, да се осмисля, за да не позволим да се повтори.


В "Изотопия" събрахме разкази от бунтовно Русе: историята на писателя Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин, забраняван и съден от комунистическата власт, ранният живот на създадената от "бивши" и неудобни на режима хора Русенска опера и интервю с художника Върбан Христов, един от организаторите на ярката протестна акция на улица "Славянска" по време на хлорните замърсявания в крайдунавския град през Социализма. Три истории, разказани в материалите на кореспондента на БНР в Русе - Ася Пенчева

Тъмната сянка на цензурата оставя своите следи в Русе. От крайдунавският град тръгват демократичните промени в страната с легендарните екопротести в края на 80-те години заради систематичното обгазяване с хлор от химическия комбинат в намиращия се отсреща в Румъния град Гюргево. Цензура, забрани, но и реакция. Какви истории за чудовищните ограничения и репресии от страна на Държавна сигурност и т.нар. Народен съд са запечатани в паметта на Русе? Три примера за свободния порив, политащ над тиранията на страха, комформизма и черната ръка на диктатурата ще ви представим тази вечер, с автор кореспондентът на Националното радио в Русе Ася Пенчева.


Първият от тези примери е за писателя Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин - забраняван, съден, скриван и репрерисан от тогавашната власт - проницателните думи, излезли из под неговото остро перо дават не само проницателна и елегантно литературно и умело сатиричен образ на онези години, но и хвърлят силна препратка към времето, в което сега живеем и политическия и обществен ландшафт, в който газим. 

Ася Пенчева разказва за Змей Горянин.


Змей Горянин

Лично спасение, което не носи екзистенциалния егоизъм на хваналия се за сламката удавник. Спасение, което е градивно и далновидно. Не толкова на себе си да помогна, а на другите и нещо да остане след това. Това нещо се казва Държавна опера Русе и вече 75 години и е важен духовен център в морето или по-скоро в реката от преливаща пошлост. Една от културните институции в страната днес всъщност е създадена благодарение на потомците на отлъчени, мачкани, ограничавани от тогавашната власт хора. Реакцията им към репресивните държавни органи за щастие не е реципрочна. Те не отговарят с насилие, а с музика. Чуйте. 


Цензура, заглушаване или направо смазване на свободния и различен от този на властта глас. В такава среда обаче блестят ярко смелите, протестни прояви, които макар и рядкост, променят картината за всички. Както за всички е и въздухът, който дишаме. А в Русе през 80-те години той е токсичен, отровен заради химическия комбинат в Гюргево, създаден заради налудничавите амбиции на жената на румънския диктатор Чаушеску. Години наред тровене и болести за населението на града, подпомагано от пасивната или никаква реакция това категорично да спре от тогавшната приятелска на комунистическия режим в Букурещ власт в България.

Свободния глас, творческият порив и оригиналния, ефективен начин да изразиш недоволството си в меко казано трудна за протести среда - за това е третата част от историите от Русе, разказани от Ася Пенчева и нейните събеседници.

вен начин да изразиш недоволството си в меко казано трудна за протести среда - за това е третата част от историите от Русе, разказани от Ася Пенчева и нейните събеседници.

отровен заради химическия комбинат в Гюргево, създаден заради налудничавите амбиции на жената на румънския диктатор Чаушеску. Години наред тровене и болести за населението на града, подпомагано от пасивната или никаква реакция това категорично да спре от тогавшната приятелска на комунистическия режим в Букурещ власт в България.

Свободния глас, творческият порив и оригиналния, ефективен начин да изразиш недоволството си в меко казано трудна за протести среда - за това е третата част от историите от Русе, разказани от Ася Пенчева и нейните събеседници.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Момчил Методиев

Проф. Момчил Методиев: Въздействието на ДС е разрушително за общността

Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности.  Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си  "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..

публикувано на 13.05.25 в 15:02

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

"Детективи на европейски проекти" ученици снимаха модернизираната пешеходната зона във Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35