Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил заместник-председател на Градския съвет на БСФС в София и е отговарял за материално-спортната база в града и околността, както и директор на предприятие за платени спортни услуги.
"С тези средства могат да се изкупят обратно съоръженията, които се продадоха с лека ръка преди време: лифтовете. Достатъчно специалисти има по света, които да се поканят и за една-две години да направят съоръжения на Витоша, която да стане общодостъпна за столичани. Да не е този поток с коли, който замърсява и унищожава планината. Дотогава може по спешност да се урегулира движението на колите събота и неделя. Става задръстване, блъскане и катастрофи, тъй като се качват и с летни гуми".
Като друг плачевен резултат в момента Димитров отбелязва факта, че почти всички туристически хижи нямат пречиствателни станции и "отпадъчните и фекалните води направо си отиват в планината". Той е категоричен, че през публично-частно партньорство хижите могат да бъдат подтикнати да изградят такива, както и да облагородят районите наоколо с маси за хранене, беседки и заслони.
Друг проблем на Витоша е липсата на тоалетни, подчертава Димитър Димитров. Затова, според него, където има възможност около хижите трябва да се направят тоалетни, но без ограничения за достъп от туристите.
"Има мостове, които са направо опасни – изгнили дъски или зимно време са под наклон и може човек да се хлъзне без да иска и да падне в реката".
Димитров отбелязва и друг важен детайл – указателните табели, които, ако ги има, не съдържат нито време за изминаване на маршрута, нито разстоянието в километри, така че туристът да се ориентира.
В заключение той обобщава, че посетителите на Витоша остават с впечатлението, че се връщат в 20-те и 30-те години на миналия век.
Всички говорят за достъпа до Витоша, но никой не дава решения как да бъде осъществен, коментира пред БНР Венцислав Венев, председател на Българския туристически съюз.
"Всеки ще каже – най-лесното е да построим лифтове. Автобусите в момента през седмицата горе-долу се справят с туристопотока, но през уикендите и празничните дни по-скоро са натоварващо съоръжение, отколкото да бъдат полезни. Повечето хора се качват с автомобили.
Решенията: първото, в съвсем обозримо бъдеще да разпределим туристопотока от други изходни точки, от които да има достъп до планината. Говоря основно за Железница, Владая, Кладница, Бистрица, където трябва да се изградят буферни паркинги, от които да могат да тръгват туристическите маршрути с маркировка.
Всички са се концентрирали на две основни точки – Златните мостове и хижа "Алеко", където големият туристопоток допринася не само за доброто изкарване на туристите в планината, но и до големи проблеми от природосъобразна гледна точка".
Венев акцентира и върху екологичния транспорт, който трябва да се изгради за достъп до планината – лифтовете. Трябва да се планират няколко лифта, подчерта председателят на БТС.
Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..