Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Христанов: Борисов ще използва чуждите гранични полицаи, за да си измие ръцете

Ген. Валери Григоров: Присъствието на други служби има положителен аспект

| Интервю

Бойко Борисов ще използва чуждите гранични полицаи, за да си измие ръцете, докато в същото време мигранти, терористи и контрабанда минава през "Капитан Андреево" като разграден двор. 

Това каза пред БНР Иван Христанов, лидер на партия "Единение" и бивш заместник-министър на земеделието в правителството на Кирил Петков.

Разполагането на съвместния контингент на България, Румъния, Унгария и Австрия на границата ни с Турция беше договорено още през декември миналата година и записано в съвместна декларация на вътрешните министри на четирите държави на срещата им в Будапеща.

Според Христанов митничарите и полицаите, които ще дойдат от страни от ЕС, ще бъдат "натикани възможно най-далече от невралгичните точки и Борисов ще излезе и ще каже, че вече всичко е наред".

"Мафията на ГКПП "Капитан Андреево" беше сложена от кабинета на Бойко Борисов през 2011-а и през 2012 г. те буквално завладяха българската граница. Българската държава, работейки за мафията под натиска на ГЕРБ и ДПС, е правила всичко възможно външните служби да не констатират големите проблеми на "Кап. Андреево". Като заместник-министър, докато водех войната за българската граница и за българската държава, установих, че е имало десетки и стотици сигнали, които са вървели към ЕП и ЕК, към конкретни евродепутати. Видях, че през цялото време нашите европейски партньори са знаели, че там има нещо гнило", коментира той.

По думите на Христанов сега същата тази "политическа олигархия, която създаде и покровителстваше мафията на Таки и на Ами, управлява и трябва те да контролират българските граници, затова нямаме основание за оптимизъм".

Той изтъкна, че мафията е била върната на "Капитан Андреево" по време на сглобката (правителството "Денков-Габриел" - б.р.):

"В момента няма опозиция в парламента, която да се бори с това нещо".

Ген. Валери Григоров

В предаването "Нещо повече" ген. Валери Григоров, бивш директор на "Гранична полиция", изтъкна, че е загубена голяма част от доверието към българските служби, което е било изградено:

"България беше изградила много сериозно партньорство на двустранна основа с Германия, Испания, Франция и Великобритания. Това е в периода 2002 - 2005 г. - малко преди създаването на европейската служба Фронтекс". 

Присъствието на други служби има два положителни аспекта, посочи ген. Григоров и обясни, че те са по отношение на вътрешната корупция на граничните и на митническите служители, които започват да преосмислят поведението си, както и по отношение на преминаващите с автомобилите си през границата с Турция, които, виждайки присъствието на офицери и от други страни от ЕС, променят поведението си към институцията граничен контрол. 

Интервюто на Георги Налбантов с Иван Христанов и ген. Валери Григоров можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Слънчев бряг

Намалява броя на желаещите да се обучават в специалностите, свързани с туризма

Намалява броя на желаещите да се обучават в специалностите, свързани с туризма, каза заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, като цитира данни на Националната агенция за оценяване и акредитация. Тя участва в дискусия на тема: "Кадровият недостиг в туризма: хора, решения, бъдеще", която е организирана от Българската хотелска асоциация...

публикувано на 09.04.25 в 16:57
Цветан Предов

Одобриха на първо четене проект за промени в Закона за закрила на детето

Парламентарната социална комисия одобри на първо четене проект за промени в Закона за закрила на детето, внесени от "Има такъв народ“. С тях се забранява прякото предоставяне на реклама и извършване на медицинска дейност с методи или технологии за промяна на първичните полови белези на лица, ненавършили 18 години.  Заместник-председателят на..

публикувано на 09.04.25 в 16:39

ЕС получи 2,1 млрд. евро приходи от блокирани активи на руската Централна банка

ЕС получи 2,1 милиарда евро като неочаквани приходи от блокирани активи на руската Централна банка, съобщи Европейската комисия. Парите, които се съхраняват в централни депозитари в страните членки, бяха поискани по-рано тази седмица. Сумата е натрупана през втората половина на 2024 г. Средствата ще бъдат преведени на Украйна чрез Европейския..

публикувано на 09.04.25 в 16:39

Страните членки одобриха предложението на ЕК за контрамита на стоки от САЩ

Страните членки на ЕС одобриха предложението на Европейската комисия за контрамита на американски стоки в отговор на наложените от Съединените щати тарифи върху европейския внос на алуминий и стомана. ЕК обмисля мита до 25% върху вноса на различни продукти на САЩ Европейската комисия съобщи, че регламентът ще бъде публикуван на 14..

публикувано на 09.04.25 в 16:28
Изглед към сградите на Европарламента в Брюксел.

Мариана Кацарова: Не знаем колко са украинците в руските затвори, депортирани и изтезавани

Защитници на човешките права от Русия и Украйна настояха за безусловно освобождаване на всички пострадали от руските затвори и местата за задържане на окупираните украински територии. Те говориха в Европейския парламент в Брюксел. "Днес сме свидетели на рухването на световния ред. Големият въпрос е как да защитим достойнството и свободите на..

публикувано на 09.04.25 в 16:25

Протест на ресторантьори и хотелиери се провежда в София

Голяма част от центъра на София е затворен заради започналия преди час протест на ресторантьори и представители на туристическия бранш.  Двете съсловия настояват, въпреки приетия за 2025-та година бюджет, ставката на ДДС отново да стане 9%, вместо сегашните 20. Ричард Алибегов: При 9% ДДС държавата има повече приходи от заведенията,..

публикувано на 09.04.25 в 16:17
Главен комисар Любомир Николов

Комисар Николов: Няма данни момчето, паднало от 4-ия етаж, да е бутнато

Няма данни падналото момче от четвъртия етаж на столично училище да е било бутнато. Това съобщи директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов: "Информацията ни е, че момчето, което визирате, е паднало, без да му е оказвана каквато и да е друга интервенция. Няма данни да е било бутнато". 15-годишен ученик падна от четвъртия етаж на столична..

публикувано на 09.04.25 в 16:15