Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Павлин Русанов: Парите за отбрана може да достигнат 2.5 % от БВП в следващите години

Харченето за модернизация не би повлияло на постигането на дефицит до 3 процента, смята той

| Интервю
Павлин Русанов
Снимка: Добромир Видев
Чуй новината! Чуй новината:

"Парите за отбрана у нас може да достигнат 2.5 процента от БВП в следващите няколко години. Сега за сектора отиват около 2 процента. Харченето за модернизация не би повлияло на постигането на дефицит до 3 процента, нужен за еврозоната". Това обясни пред БНР Павлин Русанов.

Близо 25 години той е човекът, който стои зад планирането и управлението на ресурсите за отбрана във военното ни ведомство.

Русанов коментира дали се очакват проблеми при финансирането на модернизационните проекти, ако няма бюджет за тази година.

"По предварителни данни през 2024 година България достигна ниво около 2%. Държавите членки на НАТО –  23 от 32 държави, достигнаха и надминаха двата процента. Това е един от параметрите, който беше заложен на срещата в Уелс. Вторият беше от тези разходи минимум 20% да отиват за превъоръжаване и модернизация. 

Ние разработихме Национален план за достигане на два процента за разходи за отбрана от БВП през 2024 година. Там беше заложено, че вътрешното разпределение на тези разходи за отбрана трябва да бъде по трите основни направления – 60% за личен състав, 20% за текуща издръжка, където влиза и бойната подготовка, 20% за капиталови разходи - модернизация на въоръжените сили. 

Проектобюджетът за 2025 година и 3-годишната бюджетна прогноза предвиждаше плавно повишаване на разходите за отбрана до 2.3% през 2028 година, а след това трябва да отидем на 2.5% от БВП. При това положение ние бихме могли да осигурим минималните изисквания по отношение на разходите за личен състав, попълването на вакантните длъжности, текущата издръжка, която ще включва нормална бойна подготовка и капиталови разходи. Над 2.5% нещата рязко се подобряват". 

Анонсът на президента на САЩ е, че всички държави членки трябва да отидат на 5% от БВП разходи за отбрана, но на срещата на високо равнище на НАТО в Хага може би ще бъдат взети решения за 3%, прогнозира експертът.

"Очевидно е, че тези 3% трябва да бъдат част от бюджета на България. В момента има определени сътресения. Част от тях са предизвикани от необходимостта да влезем в едни макроикономически рамки, за да се присъединим към еврозоната. България е с най-ниския публичен дълг от целия ЕС и е една от държавите, които по-лесно биха могли да се справят с този тип предизвикателство". 

Това не ни е първата година, в която бюджет се прави пролетта или лятото, отбеляза той.

"В общи линии се справяме – някои неща могат да бъдат отложени. Не е голяма драма.

На първо време не трябва да падаме под 2%, а след като се решат проблемите с еврозоната, поне към 2.5%". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда Йорданова: Назначението на Людмила Петкова в АДФИ е скандално

"Назначението на Людмила Петкова като директор на Изпълнителната агенция за държавна финансова инспекция е скандално" . Това заяви пред БНР Надежда Йорданова – съпредседател на Парламентарната група на ПП-ДБ и бивш правосъден министър. Според нея назначението не е мотивирано . Ако е отстранена поради определени съмнения за нейния..

публикувано на 11.02.25 в 14:34
Рафаел Глюксман

Евродепутат разкритикува ЕС заради двойствената му роля в помощта за Украйна

Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Рафаел Глюксман разкритикува Европа заради двойствената й роля по отношение на помощта на Украйна. В пленарната зала на Европейския парламент в Страсбург той нарече поведението на ЕС "стратегически фалит": "Тези 200 млрд. евро руски обществени авоари, замразени в нашите банки,..

публикувано на 11.02.25 в 14:33

ЕК: Страните от ЕС не могат да преговарят сами по въпросите на търговията

"Търговията е от изключителна компетентност на ЕС, страните членки не могат да преговарят сами" - това каза говорителят на Комисията Улоф Гил в отговор на въпрос как ще се търси общ отговор на наложените от американския президент Доналд Тръмп мита върху вноса на стомана и алуминий.   Той добави, че причината те да решат да дадат пълномощията на..

публикувано на 11.02.25 в 14:25
Част от оборудването на площадката на АЕЦ „Белене“

Парламентът на Украйна позволи купуването на двата ядрени реактора, предназначени за АЕЦ "Белене"

Парламентът на Украйна позволи окончателно закупуването на двата ядрени реактора, предвидени за АЕЦ "Белене", съобщава "Ройтерс".  Те са предназначени за атомната електроцентрала "Хмелницки", която работи с намален наполовина капацитет след аварията в Чернобил, е пояснил украински депутат пред агенцията. При скорошното си посещение в Украйна..

публикувано на 11.02.25 в 14:11
Снимката е илюстративна, архив.

Полицаи спасиха възрастен мъж от пожар в село Петревене

Полицаи от РУ Луковит са спасили през изминалата нощ възрастен мъж от пожар в къща в село Петревене. Сигналът за  пожара е подаден малко пред 2.00 ч. Първи на мястото на горящата къща в село Петревене е пристигнал автопатрул на РУ Луковит. Полицейските служители са чули викове за помощ от горящо помещение в къщата, което ги е..

публикувано на 11.02.25 в 14:02

Родители се обявиха против задължителен час по религия

Родители се обявиха срещу идеята за въвеждане на задължителен учебен час по религия в средните училища у нас, лансирана от отделни политици. Над 500 души са се подписали под отвореното писмо, което е изпратено до  Министерството на образованието, парламентарната просветна комисия и Институцията на омбудсмана. Наскоро просветният..

публикувано на 11.02.25 в 14:01
Владимир Береану

Владимир Береану: Йоханис подаде оставка, за да не загуби привилегии - пожизнена пенсия и къща

Има просто обяснение за подадената оставка на президента на Румъния Клаус Йоханис. И това е, че в парламента се събраха достатъчно гласове за импийчмънт, който трябваше днес да се гласува, коментира журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. "Разбра се, че има мнозинство и по румънския закон трябва да се направи референдум и хората..

публикувано на 11.02.25 в 13:59