"Човекът е човек, когато е на път, но и когато подаде ръка" - тази мисъл на Пеньо Пенев отразява дълбокото значение на човешката взаимопомощ. Историята е изпълнена с примери за това как солидарността и грижата към другия не просто помагат на нуждаещите се, но и издигат самите нас – като личности, като общество, като човечество.
Албер Камю казва: "Не върви пред мен, може да не те последвам. Не върви зад мен, може да не те водя. Върви до мен и бъди мой приятел". Във време на предизвикателства, глобални и лични, всеки жест на подкрепа и съпричастност е безценен.
Българският Червен кръст е една от институциите, които не просто проповядват, а всекидневно прилагат тези ценности. Неговата мисия е да оказва помощ, да обучава, да насърчава солидарността. Точно в този дух БЧК и Българският младежки Червен кръст (БМЧК) продължават традицията на Националната АНТИСПИН кампания, която от 1992 г. насочва общественото внимание към превенцията на ХИВ и други сексуално предавани инфекции.
Петър Цинцарски: Във все по-късен стадий се диагностицират заразените с ХИВ
Тази година инициативата преминава под мотото: "Предай нататък – любовта, не вируса", като в нея ще участват млади доброволци, ще се разпространяват образователни материали и ще се организират дискусии. Тази инициатива е по повод 14 февруари – Денят на влюбените.
"От далечната 1992 г., когато бях доброволец в БМЧК и бях член на първата голяма АНТИСПИН кампания, и оттогава до днес се включвам активно във всички етапи на кампанията, и всеки път отчитаме, че говорим много по темата, но разбираме, че все по-малко хората знаят по темата в пълнота", разказа за "Нощен Хоризонт" Петър Цинцарски – педагог, журналист и дългогодишен доброволец в БЧК.
С над 30-годишен опит в неправителствения сектор и медиите, той е сред водещите експерти в България по въпросите на превенцията на сексуално предавани инфекции (СПИ) и здравното образование. Работил е като консултант в Министерството на здравеопазването, а днес е главен експерт в Дирекция БМЧК на БЧК. Освен това е заместник-председател на УС на Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве и член на Консултативния съвет по ХИВ/СПИН.
"Хората знаят какво е ХИВ и СПИН, но не знаят много други неща... Затова с нашите партньори като Министерството на здравеопазването и НЦОЗА, и другите ни партньори, си дадохме сметка, че е важно да предаваме нататък знанието и информацията, да предаваме любовта и подкрепата, а не вируса.
Затова включваме и известни лица в кампаниите. Защото посланията са насочени към различни възрастови групи, за да се замислят всички за рисковете, за предпазването, за толерантността.
Даваме си сметка през годините, че е натрупана доста умора и през международните организации. Другата важна информация е, че вече има ефективно лечение за заразените хора, а на трето място, че все още не се замисляме за здравето си. Това е най-големият проблем, за който се опитваме да обясняваме на младите хора - какво трябва да правят, за да се предпазват", поясни още Цинцарски.
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за уязвими общности - това са само част от инициативите, които допринасят за едно по-информирано и по-здраво общество.
"Младите хора в цялата страна имат правото и отговорността да измислят посланието, да измислят начина, по който то достигне до техните съученици. И аз истински се радвам, че в БМЧК имаме една цяла армия от млади хора, които в момента вместо по цял ден да са на телефоните или на игри на компютрите, подкрепят една важна кампания, и то да го направят по един по-забавен и атрактивен именно за тях начин, доплъни още Цинцарски.
Петър Цинцарски - педагог, журналист, възпитаник на СМГ „П. Хилендарски“ и СУ „Св. Климент Охридски“. С над 30-годишен опит в работата в неправителствения сектор, медиите, доброволчеството и в обучението на млади хора в областта на превенцията на сексуално предавани инфекции (СПИ). Бил е консултант по превенция сред ключови уязвими общности, вкл. бежанци и мигранти (от 2007 до 2019 г.) в Министерството на здравеопазването по програмите, финансирани от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария. Доброволец в Българския младежки Червен кръст от 1990 година, а от 2019 г. е главен експерт в Дирекция БМЧК на Българския Червен кръст по въпросите на първата помощ и промоция на здраве. Дългогодишен доброволец, а към момента и заместник-председател на УС на Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве. Член на Консултативния съвет по ХИВ/СПИН и сексуално предавани инфекции на Министерството на здравеопазването.
Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Петър Цинцарски в "Нощен Хоризонт".
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Бойко Борисов: А Дани Митов… трябва да ги омете всичките там. Всички, свързани с този случай с контрабандата. Но го казвам като мое лично..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...