Фрея Кирилова Стоянов е необикновена, специална и изключително борбена, защото се сражава с диагнозата детска церебрална парализа. Момиченцето се ражда в Англия, дете е на голямата любов между Кирил и Полина Стоянови. Десет минути след като Поли разбрала, че е бременна, заедно с Кирил виждат на опашката в супермаркет на Острова красиво бебе в детска количка, на чийто биберон разчитат името Фрея, и решават, че така ще се казва и тяхното дете.
„Фрея - богиня на любовта. Ние имаме страхотна любов със съпруга ми. Богиня е на плодородието, на пролетта. Имах два термина на различни дати, които се падаха все в петък, а Фрея е заимствано от Friday, в превод от английски език - петък. Роди се в сряда, но се роди на първа пролет. Тя е Фрея и богиня на пролетта“,разказва майката на Фрея Полина.
При раждането в Англия се уврежда централен кръвоносен съд, захранващ лявото полукълбо на мозъка на момиченцето, а медиците скриват тази информация от родителите, разказва майката. На петия ден след раждането Фрея изглежда като мъртва, дори спира да диша и заедно с майка си постъпва в болница, правят се всякакви изследвания и родителите отново не разбират какво се е случило. С парите, които са изкарали с престижните си професии на Острова, семейството се прибира в България и започва да се бори първо с поставянето на точната диагноза, която се оказала детска церебрална парализа.
„В продължение на пет години и половина сами се справяме с всичко. Страшно много процедури, големи плащания. В България е криворазбрано абсолютно всичко за тези деца. Държавата не поема абсолютно нищо. Малкото, което прави държавата, е нищо за мен. Тя е посещавала безплатни центрове, където ефект няма. Предпочитам да плащаме, да затънем в заеми, но да има ефект, да си заслужава ходенето“.
Момиченцето отскоро е започнало да прави първите си крачки, има сериозен проблем с дясната ръка, която е почти неподвижна.
„Има нужда най-вече от много интензивна рехабилитация, която е свързана с адски много пари. Тя посещава център в Търговище, сумите са доста високи. Всяка вечер посещава и рехабилитация и в Търново за двигателната активност. Ходи на логопед в Горна Оряховица, на психолог в Търново. Тези дни говорихме и за заминаване в Китай да видим там какво може да се случи. Искаме операция да се направи и на ръката, тъй като ръката е най-засегната и от там тя губи баланса и няма така добре да си оправи и походката“.
В лутане от лекар на лекар и от болница на болница семейството харчи огромна сума пари:
„Първата година Фрея ни излезе между 250 и 270 хиляди. Ние не знаехме какъв път да хванем. Дърпат ни, тук елате, всички искат пари. Плащаме, плащаме и разбираме, че това не е нашето място, както в София ни изгубиха една година. На 10 дена плащахме по три хиляди. Тогава много добра рехабилитаторка тук ни каза, че за времето и за парите, които сме загубили, в Китай щяха да я вдигнат на крака, а тук нищо не можаха да направят. Заради корона вируса, тогава не можахме да заминем. Имахме времето, имахме парите, имахме всичко. В Китай могат да помогнат за двигателната активност. В началото разполагахме с доста пари, ние си дойдохме от чужбина, но вече след две-три години… През вечер, през две ни напомня всяка една процедура колко пари ни е, от порядъка на 5000 лева ни е на месец. През декември ни стъпи на 7000, тъй като взехме ортези, които все още не са платени. В момента върви кампания през платформата на Павел Андреев за събиране точно на тази сума за ортезите. Изчаквахме документите от Турция. От държавата получаваме един ТЕЛК, който не само за Фрея, а и за многото деца, които го получават, е подигравка. С парите, които се получават, няма как да лекуваш едно дете“.
Парите на семейство Стоянови за рехабилитацията на Фрея свършват, разчитат на дарителските кампании през платформата на Павел Андреев. Издържат се с дистанционната работа на съпруга и с магазинчето за плод и зеленчук на майката. Борбеното и лъчезарно 5-годишно момиченце омагьосва с усмивката си. Ходи на детска градина в село Ресен. Фрея се учи да говори, казва първите си думички - мама и тате, и вече произнася гласните звуци.
Специалистите, при които семейството води Фрея, са категорични, че за развитието ѝ ще има прогрес, но някой ден, разказва майката.
„Те казват, че на 100 % тя един ден ще е като другите деца. Ходихме да проверяваме за мозъчна операция в София. Доцентът, който я видя, не повярва, че това е детето, на което гледа изследването от ядрено-магнитния резонанс. Тя трябва да е в будна кома и каза, че трябва да е като „цвете в саксия“. Господ я обича много ѝ помага“.
Фрея, която има нужда от подкрепа, дари около Нова година разкошната си дълга коса за перука на непознато онкоболно дете.
„Тя сега тепърва прохожда, почти на 6 е. Досега беше в количка. Много си мечтах някой да ѝ подари крачета, да тръгне като другите деца. Винаги съм с възхищавала на нейната коса, а някои дечица да нямат. Затова решихме – като не може да се дарят крачета, ние да дарим косичка. Много време тя осъзнато не искаше да ѝ се реже косата. После сама пожела и две седмици след това я отрязахме. В момента не иска да чува за дълга коса, много се харесва така“.
Семейството на 5-годишната Фрея Стоянов от село Ресен обмисля разкриването на дарителска сметка за терапията на детето. Кандидатстват за помощ и през благотворителната инициатива „Българската Коледа“. Ако искате да подкрепите Фрея в нейното лечение и рехабилитация, може да го направите чрез платформата за подкрепа на Павел Андреев в кампанията „Стъпки за Фрея“.
Снимки: Личен архив
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп потвърди, че Майк Уолц напуска поста съветник по националната сигурност. В съобщение в една от интернет платформите Тръмп съобщи, че временно длъжността ще изпълнява държавният секретар Марко Рубио. А Уолц ще бъде номиниран за посланик на Съединените щати в Организацията на обединените нации. Съветник по..
За сблъсъци между демонстранти и полицията в Истанбул съобщи агенция "Ройтерс". Органите на реда са блокирали протестни шествия към емблематичния площад "Таксим" в централните квартали "Бешикташ" и "Шишли" в европейската част на мегаполиса. Арестувани са 407 души, съобщи министърът на вътрешните работи Али Йерликая. "Ройтерс" публикува кадри на отвеждане..
"Априлци проявиха безпределна саможертва като избраха бунта пред робското безвремие, дързостта пред покорството, националното и човешкото достойнство пред преклонената глава". Това каза в словото си председателят на Народното събрание Наталия Киселова в Панагюрище, където днес е кулминацията на националните чествания на 149-ата година от..
Прави се ремонт на пътя до манастир "Св.Лука" над Кюстендил, каза кметът на Общината инж.Огнян Атанасов. Средствата са по бюджета, а поръчката е на частно пътностроително дружество. Единственият път до Граничката света обител е дълъг около 3,5 км. По него трудно се разминават два автомобила. За храмовия празник всяка есен дотам обаче..
Домашни помощници ще помагат на самотно живеещи хора от община Георги Дамяново. Финансирането е по програма "Развитие на човешките ресурси 2021 – 2027 година". Помощ ще бъде оказана на 23-ма души от общината. Община Георги Дамяново е одобрена за финансиране по проект "Иновативни здравно-социални услуги". Ще бъдат назначени на трудов договори..
Британски министри са били уведомени, че Обединеното кралство ще трябва "да плати", за да може негови компании да участват в търгове и да печелят договори за оръжейни проекти от фонда на ЕС за превъоръжаване на стойност 150 милиарда евро, съобщи вестник "Таймс". Очаква се ново партньорство в областта на отбраната и сигурността да бъде..
Община Ловеч ще удостои със званието "почетен гражданин" на празника на града 11 май лекар, актьор и генерал-лейтенант. Решението за това е взето на последното заседание на местния общински съвет. Д-р Наташа Шопова е виден педиатър, създател на едно от първите в страната неонатологични отделения, 25 години е завеждащ на детското..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..