Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

| обновено на 16.02.25 в 06:35
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене, увеличаване на физическата активност. По думите му всеки трети, засегнат от рак на бял дроб, е пушач, а с 20% се увеличава рискът от рак на бял дроб за пасивните пушачи. Хората, които са над 50-годишна възраст и пушат от 20 години, трябва на всеки три години да се подложат на скрининг за рак на бял дроб, добави лекарят.

„Статистиката сочи, че в България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души, като това заболяване е на второ място след рака на простатата при мъжете и рака на гърдата при жените. За съжаление ракът на белия дроб е най-смъртоносното онкологично заболяване. 

Това се дължи основно на широкото разпространение на тютюнопушенето в България и замърсения въздух. Хората не бива да се страхуват да посетят своя лекар, въпреки че имат много добър достъп. 

Ако човек има непреминаваща кашлица в продължение на 20 дни или храчи кръв, това може да е сигнал за някакъв процес и задължително трябва да посети специалист.

А след това има достатъчно диагностични методи да определят на какво се дължат симптомите. Освен известните до момента начини за поставянето на диагнозата, при рака на белия дроб могат да се използват и компютърни алгоритми. Чрез тях се създават компютърни програми, които са по-способни да идентифицират рак при компютърна томография, отколкото рентгенолозите и патолозите. 

В едно проучване на изкуствения интелект, изследователите обучиха компютърна програма да диагностицира два вида рак на белия дроб с 97% точност, както и да открива свързани с рака генетични мутации“.

Проф. Костадинов препоръча още като профилактика хората да спрат пушенето, да избягват пасивното пушене и вредни вещества, да се хранят здравословно и да спортуват повече.

Интервю на Евелина Стоянова с проф. Костадинов чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05