Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Генади Кондарев за сделката САЩ - Украйна: Шокиращо е олекването на човешкия живот

| Интервю
Генади Кондарев
Снимка: Лора Търколева
Чуй новината! Чуй новината:

"Олекването на цената на човешкия живот на фона на тези разговори е шокиращо". 

Това мнение изказа пред БНР енергийният експерт Генади Кондарев в коментар за подготвеното споразумение между САЩ и Украйна за природните ресурси. Кондарев ще е участник в днешната дискусия на тема "Война за ресурси: Връзката между изкопаеми горива и човешки права", организирана от Сдружение "За Земята".

"Целият този цинизъм, който в момента се използва в разговорите за тези суровини, е малко шокиращ. Трябва да се запитаме дали всъщност това е откровеният разговор или в този случай има едно разпределяне на Украйна, което наистина е грозно на фона на всички жертви, които бяха дадени", коментира той.
Суровините и търговията със суровини, ресурси и изкопаеми горива беше нещото, което подхранваше конфликта в Украйна още от самото начало, напомни експертът и обясни: 

"Русия базира голяма част от икономиката си на изкопаемите горива, базира голяма част от стратегията си на това, че продава голямо количество от тези изкопаеми горива и други ресурси на Европа и на практика държеше Европа в зависимост. Очакванията бяха, че Европа няма да може да реагира сериозно при едно подобно нахлуване. Почти винаги темата, свързана с добив на ресурси и тяхното експлоатиране и ъгъла с екологичните страни - когато се сключват мирни споразумения, почти винаги влиза като елемент през последните десетилетия".
От чисто военна стратегия стремежът на Русия е да обезсили Украйна, подчерта Кондарев в интервю за предаването "Преди всички". "Каквото и да вземе от Украйна, след като не можа да покори цялата страна, целта е тази страна в бъдеще да бъде много по-силен геополитически играч", посочи той. 

По думите му Украйна има много ресурси и има възможността да преработва част от тях. Страната има капацитет включително да преработва и обогатява собствено ядрено гориво, изтъкна енергийният експерт.

"Това е район, който наистина може да е двигател за бъдещо много по-устойчиво развитие на целия регион. Към настоящия момент при настоящата конюнктура тези неща са немислими". 

По думите му оценките, които в момента се дават, са за стотици милиарди. Но, според него, добивът на всички тези ресурси има много условности

"При всички положения добивната индустрия много рядко бива поставена на колене. Твърде рано е да се спекулира с тези индустрии".

Прозорецът, който имаме да решим проблемите с устойчивостта и климатичната криза, е доста кратък, предупреди също Генади Кондарев. 

"Часовникът продължава да тиктака по отношение на климатичните проблеми. Имаме въглероден бюджет, който когато бъде изчерпан, ще бъде много трудно да се намерят решения на кризата, която би се получила. Всичко, което сме видели като кризи до момента, ще ни се стори малко на фона на това с какво можем да се сблъскаме - свързано с продоволствена сигурност, невъзможност населението на света да се изхранва, различни климатични явления, които ще ни връщат крачки назад от постигнатото като изградена среда на живеене, инфраструктура, и като предизвикателство, което може да доведе до крах на екосистемите".

Когато говорим за сигурност - игнорирането на заплахи не води до сигурност, категоричен бе той и подчерта, че тези заплахи са много реални

"Всички страни, които взимат бъдещето си насериозно, може да се види в техните стратегии, че климатът има доста сериозна тежест", каза още експертът.

Цялото интервю на Силвия Великова с Генади Кондарев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сред най-характерните симптоми на сънната апнея е нощното хъркане

Около 5 процента от хората по света страдат от обструктивна сънна апнея – заболяване, което нарушава нормалната почивка на мозъка и може да бъде опасно за ежедневни дейности, сред които шофирането.  Обръщаме му внимание по слушателски сигнал и се надяваме повече хора да проверят своите близки за симптоми като хъркане и сънливост през деня, а..

публикувано на 31.03.25 в 15:17
Жордан Бардела и Марин льо Пен

Бардела: С присъдата на Марин льо Пен френската демокрация беше "екзекутирана"

Лидерът на Национален сбор Жордан Бардела заяви, че демокрацията във Франция е била "екзекутирана", след като френски съд наложи забрана на неговия предшественик на шефския пост на партията Марин льо Пен да се кандидатира за пет години на публична длъжност и беше осъдена на четири години затвор, като това наказание ще бъде сведено до две..

публикувано на 31.03.25 в 15:14

Пламен Дончев: Има огромен чадър над "Български пощи", а разрухата е пълна

Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа", като уточни: "Вместо да се насочим там, където би трябвало да сме по-силни и дейностите, усилията да са насочени към по-качествени услуги, по-голямо портфолио, ние ще продаваме, галоши, тенджери и..

публикувано на 31.03.25 в 14:59
Проверка на общински съветници в завода за отпадъци на Столична община

Ваня Григорова предрича екокриза в София заради завода за отпадъци

Тонове боклуци, които ще отидат на сметището, това видяха общинските съветници от ГЕРБ - СДС в завода за боклук в София.   Работещи съоръжения видяха колегите им от "Демократична България, Спаси София, Продължаваме промяната".  Екологична криза в София предсказва Ваня Григорова от "БСП за България".  Директорът Николай Савов отрича да има..

публикувано на 31.03.25 в 14:51
Емилиян Гебрев

Емилиян Гебрев: Аз съм българин, като не желаят тук завод за барут, ще го направя на друго място

Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът,  сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в интервю пред БНР.  Според него " троянски коне" у нас пречат отбранителният сектор да бъде светлинни години напред. А защо не му позволяват да направи завод за барут? Гебрев отговори:..

публикувано на 31.03.25 в 14:31

Лекари предлагат имунизацията срещу варицела да стане задължителна

Имунизацията срещу варицела и респираторно-синцитиален вирус да стане задължителна, предлага главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него включването на ваксини срещу тези заболявания в Националния имунизационен календар може да се случи най-рано от следващата година. Към момента ваксината срещу варицела е..

публикувано на 31.03.25 в 14:22

Минималната основна заплата на учителите вече е 2131 лева

Минималната основна работна заплата на учителите вече е 2131 лева, а на директорите - на 2596 лева.  Това стана факт, след като днес в МОН беше подписан анекс към Колективния трудов договор за 15% увеличение на заплатите на учителите, считано от 1 март.  Това съобщи Диян Стаматов, председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета..

публикувано на 31.03.25 в 14:04