Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

80 години от Дравската епопея и битките на Силистренския полк

Снимка: Незабравка Кирова

Силистра посреща годишнината от Дравската епопея без живи ветерани, участвали във Втората световна война. На 10 март 1945 г. при с. Кишбайом 31-ви пехотен полк удържа своята най-голяма победа. Заради проявения висок боен дух и себеотрицание на силистренските бойци вместо с името "Варненски“, с което полкът съществува от формирането си през 1904 г., неговият командир полк. Никола Ботев го именува "Силистренски“. С това име и с прозвището "Железния“ полкът става общоизвестен и до днес.

Тази година Стената на славата, част от Мемориалния комплекс, посветен на 31-ви пехотен Силистренски полк – Железния, остана без венци и цветя, без военен марш. 

Автор на паметника, изграден през 1985 г., е Георги Чапкънов, а през 2018 г. беше издигната Стената на славата с изписани на нея имената на героите. 

На гранитните плочи са издълбани 8000 букви и 563 имена, от които 444 са били именно в този полк, а останалите – в други военни формирования. 

Към имената на загиналите във Втората световна война е добавено и това на военния дописник Иван Минков Хаджийски от Троян, загинал с полка. Той е бил социолог и народопсихолог. 

Всеки един от воините е бил проучен от историка Тодор Николаев. На Стената на славата са поставени ритуална плоча с лавров венец и кръст за храброст. Тя е построена с дарения от строителни фирми, частни лица и общественици, като общата сума надхвърля 100 000 лв.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гражданско движение иска България да бъде президентска република

Гражданско движение за превръщането на България в президентска република беше представено в София. Неговите инициатори подготвят организиране на национален референдум по темата, като идеята им е промяната в управлението на страната да стане след него, през 2027 г. Сред инициаторите на Движението, идеята за което се появила преди девет месеца, е..

публикувано на 26.10.25 в 15:59

БСП прие смяната на председателя на парламента

Националният съвет на БСП официално прие предложението на ГЕРБ за ротационно председателство на парламента. Това обяви лидерът на партията и вицепремиер Атанас Зафиров: "С мнозинство от 100 гласа "за", трима въздържали се и двама "против" се прие ротационния принцип за председателство на Народното събрание между трите партии, участващи в..

публикувано на 26.10.25 в 15:35

Арестуваните за обира в Лувъра - идентифицирани по ДНК, оставена по ръкавици и уоки токи

Френските власти арестуваха двама души за участие в обира в Лувъра. Миналата неделя от най-посещавания музей в света бяха откраднати ценности на френската монархия, според първоначалните оценки - за 88 милиона евро.  Ограбената зала в Лувъра е съхранявала кралска колекция от диаманти и други скъпоценни камъни Четиримата крадци, обрали..

публикувано на 26.10.25 в 15:32
Виктор Божинов

Виктор Божинов: Мислим, че отзад има голям режисьор, а става въпрос за дребни страсти, които се въртят около его и пари

Смисълът на едно общество е да се структура така, че да върви напред.  В това вярва  Виктор Божинов, сценарист и режисьор на филма "Чамкория". Той обаче вижда коренно различна политическа реалност в България. Започнаха снимките на новия филм на режисьора Виктор Божинов – "Чамкория" "Живеем във време, в което малкият човек остава на много..

публикувано на 26.10.25 в 14:10
Демонстрация с искане Абдулах Йоджалан да бъде освободен от затвора

ПКК изтегля силите си от Турция към Северен Ирак

Кюрдската работническа партия (ПКК) обяви, че в рамките на продължаващия процес на мирно решение изтегля своите въоръжени сили от територията на Турция. Организацията съобщи за решението чрез прессъобщение, направено от планината Кандил, в Северен Ирак В изявлението, прочетено на турски и кюрдски език, се припомня, че процесът е започнал след..

публикувано на 26.10.25 в 13:42
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху.

Нетаняху: Израел ще има последната дума при разполагането на чуждестранни сили в Газа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че като суверенна държава Израел ще определя сама своята политика за сигурност, както и с кои чуждестранни сили да работи. Според споразумението за прекратяване на огъня между радикалната палестинска групировка"Хамас" и Израел, постигнато с посредничеството на САЩ, се очаква коалиция от предимно..

публикувано на 26.10.25 в 13:32
Илюстративно изображение.

За пореден път планинското село Смочево е без ток

За пореден път планинското село Смочево е без ток - така е било  и миналата неделя, както и този уикенд, сигнализира кметът Стефка Зашева.  Електричеството е спряло в ранните сутрешни часове и до момента не е възстановено. Това засяга десетки домакинства, както и собственици на имоти, прекарващи почивката си в селото.  Проблеми с..

публикувано на 26.10.25 в 13:23