Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вместо държавата: Ученици създадоха система за управление на пътния трафик

Децата от клуб по роботика в Добрич са разработили и виртуален учител с изкуствен интелект

| Репортаж
Снимка: Мая Райнова
Чуй новината! Чуй новината:

Ученици от СУ "Любен Каравелов" в Добрич са разработили два проекта, които биха подпомогнали организирането на пътния трафик в страната и учебния процес. Проектите са представени и на Националната олимпиада по информационни технологии. Учениците, автори на проектите, са част от Робоклуб "Хелиос".

Заниманията на децата от робоклуба се провеждат в изградения през 2022 г. STEM център. Там се обучават деца от 5-и до 12-и клас, казва директорът на училището Светла Иванова.

"Имаме няколко клуба – за роботика, мултимедийни проекти, работа с виртуална и добавена реалност. Възможността на учениците да се докоснат до истинската техника, до творчеството им дава възможност да проявят техните умения и под ръководството на специалисти да развиват своите заложби."

Учениците разработват проект, наречен Глобална система на Република България за управление на пътния трафик, с идеята да се създаде единна платформа, анализираща движението по пътищата и натоварените участъци, както и с цел да се намалят предпоставките за пътни произшествия.

В момента има отделни такива системи, но те не работят в синхрон. Когато бъдат обединени в едно, картината е много по-мащабна, коментира техният ръководител Мартин Петров. По думите му, подобна единна система може да анализира пътните произшествия и да прави прогнози.

"Абсолютно всичко в този проект е авторско – като се започне от светофарите. Ползвана е голяма комбинация от технологии. Децата са изключително добри в това, което правят. Можете да видите продукт, който струва стотици, вероятно милиони. Продукт, който може да спаси много човешки животи."

Снимка: Мая Райнова

Сред авторите на този проект са Даниел Кулев от десети клас и деветокласникът Денислав Стоянов. И двамата имат интерес към компютрите и информационните технологии и това ги подтиква да станат част от клуба по роботика.

"В България в момента има частички от тази система – за винетки, за гражданска отговорност, за фишове. Нашата идея беше да обединим това в един голям проект – смарт трафик контрол. Също така да подновим системата за светофари. В момента се получават доста задръствания, не е оптимизиран трафикът", посочва Даниел Кулев.

"Можем да предположим къде може да има катастрофа, да направим анализ – коя възрастова група прави най-много нарушения. В момента системата е много зле поддържана, предоставя много малко информация на гражданите. Те не знаят къде са направили нарушение", казва Денислав Стоянов.

Вторият проект, разработен от учениците и представен на Националната олимпиада по информационни технологии, е насочен към учебния процес и представлява виртуален учител с изкуствен интелект. Основната му цел е да не се предоставя наготово вярната информация, а хората да се научат отново да мислят, изтъква учителят Мартин Петров.

"Това не е просто проект, в който има тестове и награди. Интеграцията с ChatGPT обръща процеса – вместо отговора, който потребителят трябва да въведе, системата връща насока как той сам да помисли и да стигне до решението."

Повече за проекта разказват част от неговите автори – Мартин Донев, Никол Димитрова и Християн Николов:

"Проектът е направен така, че ChatGPT не да ви казва отговора, а да ви подсказва. Ако напишете някоя дума грешно, той няма да ви каже как да я напишете правилно, а ще ви подскаже правилата."

"Според нас, когато материалът е поднесен по по-интересен начин, това задържа вниманието на учениците и запомнят повече информация за по-кратко време."

"Нашия проект решихме да го създадем, за да накараме децата да учат повече."

Проектите, които децата са защитили за участие в Националната олимпиада по информационни технологии, са пример за силата на младите таланти да променят бъдещето със своите идеи, смята директорът на СУ "Любен Каравелов" Светла Иванова.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фрагмент от корицата на книгата

Борислав Вълов-Ей Бо с книга, вдъхновена от действителни събития

"Темата за войната по пътищата засяга всеки един от нас, тя е от години и все повече последствия крие зад себе си и все по-болни места засяга, затова трябва да надаваме глас. Съпричастен съм с това, откакто пиша книгата". Това каза пред БНР Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, който представи книгата си "Защото в твоите..

публикувано на 19.05.25 в 15:14
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53