Заниманията на децата от робоклуба се провеждат в изградения през 2022 г. STEM център. Там се обучават деца от 5-и до 12-и клас, казва директорът на училището Светла Иванова.
"Имаме няколко клуба – за роботика, мултимедийни проекти, работа с виртуална и добавена реалност. Възможността на учениците да се докоснат до истинската техника, до творчеството им дава възможност да проявят техните умения и под ръководството на специалисти да развиват своите заложби."
Учениците разработват проект, наречен Глобална система на Република България за управление на пътния трафик, с идеята да се създаде единна платформа, анализираща движението по пътищата и натоварените участъци, както и с цел да се намалят предпоставките за пътни произшествия.
В момента има отделни такива системи, но те не работят в синхрон. Когато бъдат обединени в едно, картината е много по-мащабна, коментира техният ръководител Мартин Петров. По думите му, подобна единна система може да анализира пътните произшествия и да прави прогнози.
"Абсолютно всичко в този проект е авторско – като се започне от светофарите. Ползвана е голяма комбинация от технологии. Децата са изключително добри в това, което правят. Можете да видите продукт, който струва стотици, вероятно милиони. Продукт, който може да спаси много човешки животи."
Сред авторите на този проект са Даниел Кулев от десети клас и деветокласникът Денислав Стоянов. И двамата имат интерес към компютрите и информационните технологии и това ги подтиква да станат част от клуба по роботика.
"В България в момента има частички от тази система – за винетки, за гражданска отговорност, за фишове. Нашата идея беше да обединим това в един голям проект – смарт трафик контрол. Също така да подновим системата за светофари. В момента се получават доста задръствания, не е оптимизиран трафикът", посочва Даниел Кулев.
"Можем да предположим къде може да има катастрофа, да направим анализ – коя възрастова група прави най-много нарушения. В момента системата е много зле поддържана, предоставя много малко информация на гражданите. Те не знаят къде са направили нарушение", казва Денислав Стоянов.
Вторият проект, разработен от учениците и представен на Националната олимпиада по информационни технологии, е насочен към учебния процес и представлява виртуален учител с изкуствен интелект. Основната му цел е да не се предоставя наготово вярната информация, а хората да се научат отново да мислят, изтъква учителят Мартин Петров.
"Това не е просто проект, в който има тестове и награди. Интеграцията с ChatGPT обръща процеса – вместо отговора, който потребителят трябва да въведе, системата връща насока как той сам да помисли и да стигне до решението."
Повече за проекта разказват част от неговите автори – Мартин Донев, Никол Димитрова и Християн Николов:
"Проектът е направен така, че ChatGPT не да ви казва отговора, а да ви подсказва. Ако напишете някоя дума грешно, той няма да ви каже как да я напишете правилно, а ще ви подскаже правилата."
"Според нас, когато материалът е поднесен по по-интересен начин, това задържа вниманието на учениците и запомнят повече информация за по-кратко време."
"Нашия проект решихме да го създадем, за да накараме децата да учат повече."
Проектите, които децата са защитили за участие в Националната олимпиада по информационни технологии, са пример за силата на младите таланти да променят бъдещето със своите идеи, смята директорът на СУ "Любен Каравелов" Светла Иванова.
"Темата за войната по пътищата засяга всеки един от нас, тя е от години и все повече последствия крие зад себе си и все по-болни места засяга, затова трябва да надаваме глас. Съпричастен съм с това, откакто пиша книгата". Това каза пред БНР Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, който представи книгата си "Защото в твоите..
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..