Заниманията на децата от робоклуба се провеждат в изградения през 2022 г. STEM център. Там се обучават деца от 5-и до 12-и клас, казва директорът на училището Светла Иванова.
"Имаме няколко клуба – за роботика, мултимедийни проекти, работа с виртуална и добавена реалност. Възможността на учениците да се докоснат до истинската техника, до творчеството им дава възможност да проявят техните умения и под ръководството на специалисти да развиват своите заложби."
Учениците разработват проект, наречен Глобална система на Република България за управление на пътния трафик, с идеята да се създаде единна платформа, анализираща движението по пътищата и натоварените участъци, както и с цел да се намалят предпоставките за пътни произшествия.
В момента има отделни такива системи, но те не работят в синхрон. Когато бъдат обединени в едно, картината е много по-мащабна, коментира техният ръководител Мартин Петров. По думите му, подобна единна система може да анализира пътните произшествия и да прави прогнози.
"Абсолютно всичко в този проект е авторско – като се започне от светофарите. Ползвана е голяма комбинация от технологии. Децата са изключително добри в това, което правят. Можете да видите продукт, който струва стотици, вероятно милиони. Продукт, който може да спаси много човешки животи."
Сред авторите на този проект са Даниел Кулев от десети клас и деветокласникът Денислав Стоянов. И двамата имат интерес към компютрите и информационните технологии и това ги подтиква да станат част от клуба по роботика.
"В България в момента има частички от тази система – за винетки, за гражданска отговорност, за фишове. Нашата идея беше да обединим това в един голям проект – смарт трафик контрол. Също така да подновим системата за светофари. В момента се получават доста задръствания, не е оптимизиран трафикът", посочва Даниел Кулев.
"Можем да предположим къде може да има катастрофа, да направим анализ – коя възрастова група прави най-много нарушения. В момента системата е много зле поддържана, предоставя много малко информация на гражданите. Те не знаят къде са направили нарушение", казва Денислав Стоянов.
Вторият проект, разработен от учениците и представен на Националната олимпиада по информационни технологии, е насочен към учебния процес и представлява виртуален учител с изкуствен интелект. Основната му цел е да не се предоставя наготово вярната информация, а хората да се научат отново да мислят, изтъква учителят Мартин Петров.
"Това не е просто проект, в който има тестове и награди. Интеграцията с ChatGPT обръща процеса – вместо отговора, който потребителят трябва да въведе, системата връща насока как той сам да помисли и да стигне до решението."
Повече за проекта разказват част от неговите автори – Мартин Донев, Никол Димитрова и Християн Николов:
"Проектът е направен така, че ChatGPT не да ви казва отговора, а да ви подсказва. Ако напишете някоя дума грешно, той няма да ви каже как да я напишете правилно, а ще ви подскаже правилата."
"Според нас, когато материалът е поднесен по по-интересен начин, това задържа вниманието на учениците и запомнят повече информация за по-кратко време."
"Нашия проект решихме да го създадем, за да накараме децата да учат повече."
Проектите, които децата са защитили за участие в Националната олимпиада по информационни технологии, са пример за силата на младите таланти да променят бъдещето със своите идеи, смята директорът на СУ "Любен Каравелов" Светла Иванова.
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.