Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Постът не означава само да не ядем месо, постът изисква и да се въздържаме от зло

Доц. д-р Костадин Нушев: Каква е силата на духовният пост преди Воскресение Христово?

Доц. д-р Костадин Нушев
Снимка: Станислава Пирчева

"Постът е почивка за душата, красота на старите, чистота на младите и венец на всички прекрасни хора. 

Постът не означава само да не ядем месо, постът изисква и да се въздържаме от зло

Затова който пости, трябва да укроти гнева си, да бъде смирен, да има съкрушено сърце, да прогони от ума си лошите помисли, винаги да има пред очите си Страшния Божий съд, да има щедра към сиромасите ръка и да не бъде злопаметен към никого!“ – казва Свети Софроний Врачански.

Св. Йоан Златоуст също ни напомня, че постът не е бреме, а освобождение.

"Като чувате за поста, да не се изплашите от него като от страшен началник: той е страшен не за нас, а за демоните. Особено когато видят за съюзник на поста неговата сестра и другарка – молитвата."

Постът не е просто въздържание от храна. Той е духовен подвиг, който включва смирение, милосърдие и вътрешна чистота. Това е време за размисъл, молитва и подготовка на душата за по-дълбоко преживяване на вярата. 

В този контекст Великият пост се разгръща като особено важен период в живота на християнина – време за пречистване и укрепване на духовните устои.

Доц. д-р Костадин Нушев споделя в "Нощен Хоризонт" за смисъла на поста и неговото място в живота ни.


"Великият пост, за разлика от другите пости през годините - като Рождественският пост, Богородничният пост, Петровият пост или Апостолския пост, в тези 40 дни на духовен пост, на молитва, на подготовка, предшестват най-големият празник - те са преди Възкресение Христово.

Това благодатно време на подготовка и на очакване, на вътрешно вглъбяване в молитвата има за цел да подготви християните по един най-достоен начин празнично с вътрешна радост, с очистено сърце от светските тегоби, грижи, макар че ние живеем в света, но светът не трябва да потиска и угнетява човека, да не сме така въвлечени в светските дела, за да не загубим този вътрешен център на нашата личност на нашето съществуване и да се превърне съзнание в нещо, което зависи само от динамиката на ежедневието, сподели още доц. Нушев.

"Това следват и всички големи духовни учители на църквата, следвайки Евангелското учение на Спасителя, постът не ни отнема нещо, не трябва и да се плашим от ограниченията в храната, това не означава, че човекът няма да има сили да живее...нещо, което съвременния човек си мисли, поясни доц. Нушев. 

Доц. Костадин Нушев е дългогодишен преподавател по Християнска етика, сценарист на документалната поредица "Домът на вярата" и утвърден коментатор на богослуженията по БНТ.

Доц. Нушев дава отговори още на въпросите: Как постът ни води към вътрешна свобода? Как молитвата го допълва и усилва? И как чрез тях можем да достигнем до духовно озарение?


Още по темата слушайте в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Цекова - актриса

Наталия Цекова: Хората знаят, че само през образованието се достига до мечтите

Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..

публикувано на 11.05.25 в 06:00
Иван Въжаров

Спортният журналист Иван Въжаров подготвя шампиони по бридж

Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..

публикувано на 05.05.25 в 12:04

В Международния ден на джаза – самопризнания за вечното притегляне към любимата музика

"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..

публикувано на 30.04.25 в 08:05
Майя Ананиева

Арт педагогът Майя Ананиева - "35 години свят от цветни чудеса"

Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца.  Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот.  Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..

публикувано на 27.04.25 в 06:25
Сийка Гълъбова -

Сийка Гълъбова: Без Господ трудно се живее

Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..

публикувано на 20.04.25 в 09:46
Йордан Славейков

Йордан Славейков: В безмилостно време имаме нужда от милост

На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка".  Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман.  Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..

публикувано на 15.04.25 в 12:26

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52