"Постът е почивка за душата, красота на старите, чистота на младите и венец на всички прекрасни хора.
Постът не означава само да не ядем месо, постът изисква и да се въздържаме от зло.
Затова който пости, трябва да укроти гнева си, да бъде смирен, да има съкрушено сърце, да прогони от ума си лошите помисли, винаги да има пред очите си Страшния Божий съд, да има щедра към сиромасите ръка и да не бъде злопаметен към никого!“ – казва Свети Софроний Врачански.
Св. Йоан Златоуст също ни напомня, че постът не е бреме, а освобождение.
"Като чувате за поста, да не се изплашите от него като от страшен началник: той е страшен не за нас, а за демоните. Особено когато видят за съюзник на поста неговата сестра и другарка – молитвата."
Постът не е просто въздържание от храна. Той е духовен подвиг, който включва смирение, милосърдие и вътрешна чистота. Това е време за размисъл, молитва и подготовка на душата за по-дълбоко преживяване на вярата.
В този контекст Великият пост се разгръща като особено важен период в живота на християнина – време за пречистване и укрепване на духовните устои.
Доц. д-р Костадин Нушев споделя в "Нощен Хоризонт" за смисъла на поста и неговото място в живота ни.
"Великият пост, за разлика от другите пости през годините - като Рождественският пост, Богородничният пост, Петровият пост или Апостолския пост, в тези 40 дни на духовен пост, на молитва, на подготовка, предшестват най-големият празник - те са преди Възкресение Христово.
Това благодатно време на подготовка и на очакване, на вътрешно вглъбяване в молитвата има за цел да подготви християните по един най-достоен начин празнично с вътрешна радост, с очистено сърце от светските тегоби, грижи, макар че ние живеем в света, но светът не трябва да потиска и угнетява човека, да не сме така въвлечени в светските дела, за да не загубим този вътрешен център на нашата личност на нашето съществуване и да се превърне съзнание в нещо, което зависи само от динамиката на ежедневието, сподели още доц. Нушев.
"Това следват и всички големи духовни учители на църквата, следвайки Евангелското учение на Спасителя, постът не ни отнема нещо, не трябва и да се плашим от ограниченията в храната, това не означава, че човекът няма да има сили да живее...нещо, което съвременния човек си мисли, поясни доц. Нушев.
Доц. Костадин Нушев е дългогодишен преподавател по Християнска етика, сценарист на документалната поредица "Домът на вярата" и утвърден коментатор на богослуженията по БНТ.
Доц. Нушев дава отговори още на въпросите: Как постът ни води към вътрешна свобода? Как молитвата го допълва и усилва? И как чрез тях можем да достигнем до духовно озарение?
Още по темата слушайте в звуковия файл.
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца, жалко..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..