Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Родена съм в семейство на глухонеми родители, аз съм винаги в готовност да помагам!"

Владина Цекова за филма си за професор Минко Балкански "Моето име е Минко"

Владина Цекова
Снимка: Роси Недялкова

Владина Цекова е обиколила над 70 държави, продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор, има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко".

Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители, майката е по рождение с това състояние, а баща ѝ оглушава поради лекарска грешка, още когато е бил на 2 години. Учат в Специализираното училище за глухонеми хора в Павлово, остават в София, намират се и създават семейство, като се раждат впоследствие брата на Владна и тя.

В семейството, в което цари тишина и се разбират с жестомимичен език, цари и голяма любов, и разбирателство:

"Аз така съм отраснала така, с прекрасни родители и това, което съм днес, винаги да помагам и да служа на хората, идва именно от моето семейство.

Винаги съм готова да тичам, да помогна, да вдигна паднал човек, благодарна съм, че съм родена в такова семейство. Не е лесно, но това са много интелигентни хора, които искат да отидат и да видят целия свят. От тях съм наследила и тази пътешественическа жилка", разказа за "Нощен Хоризонт" Владина Цекова.

Майка е шивачка в СП "Тих труд", а бащата е мебелист и се занимава с футбол в Националния отбор на глухите, познавал е лично Гунди, допълни Цекова.

Филмът - "Моето име е Минко", който е посветен на професор Минко Балкански, вече имаше своя премиера в Пловдив.

Премиера на документалния филм "Моето име е Минко" в Пловдив

"Хората много харесаха филма. Срещите с тях са вълнуващи. Срещите ми с проф. Минко Балкански винаги са били вълнуващи, но през 2023 г., когато той става на 96 година, казва, че вече няма да идва в България".

Филмът разказва за неговата съдба и живот. Цекова отива с оператор и заснемат филма намясто, за да покажат постиженията на световно известният физик и учен, българин, макар и постигнал всичко във Франция.

Проф. Балкански е един от най-големите съвременни дарители за България, затова Цекова решава и техният труд с оператора да бъде дарение за тази кауза.

"Този филм е направен на мускули, затова нямам големи претенции, но филмът се получи благодарение на разговора ми с проф. Балкански", допълни още Владина Цекова.

В лентата ще чуете цитати от писмата на бащата на проф. Минко Балкански - Миньо Балкански

Самият проф. Балкански заминава сам и съвсем млад за Франция, в началото на миналия век, още на 16 години. Но той е имал силата и куража от селското училище да се качи на влака и да замине в чужбина. Бащата тогава му изпраща над 3000 писма, за да подкрепя своето дете.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

С европейско финансиране бе модернизирана пешеходната зона на Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08