Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората с психични проблеми: Изоставени и агресивни. Какво да се промени?

Експерти единодушни: Липсват проследяване и грижа след престоя в болница

| Интервю
Снимка: Pixabay

Мъж с параноидна шизофрения, който от месеци е създавал напрежение сред жителите на столичния район "Оборище", бе отново задържан и настанен принудително в Психиатричната болница в Курило. След престоя си в лечебното заведение обаче пациентът остава без наблюдение и последваща грижа.

"Жителите бяха притеснени, особено майките с малки деца. Полицията реагира сравнително адекватно. Това е стар случай. Имало е подобна агресия към жителите от страна на същото лице. Той е познат на района. Никаква грижа не е полагана за това лице от страна на институциите, той няма близки", разказа пред БНР Милена Алексиева, заместник-кмет на район "Оборище".

Очевидно се касае за рецидив, подчерта тя относно случаите на агресия и попадането на мъжа в психиатрията не за първи път.

Доц. Михаил Околийски и Милена Алексиева  Снимка: Валерия Николова

Предложени са били промени, за да се намери "крехкия баланс между правата на пациента и интересите на обществото – да бъде предпазено, когато такъв човек получи криза", подчерта доц. Михаил Околийски от Националния център за обществено здраве и анализи, бивш заместник-министър на здравеопазването.

За него системният проблем е проследяващата грижа.

"Не само еднократно лечение, принудително въдворяване, а след това мониториране на състоянието на човека, гаранция, че ще си приема медикаментите и ресоциализацията му в обществото. Тези хора са оставени сами на себе си, на възрастните си родители. Когато родителите починат, цялата гаранция, че човек ще посещава психиатъра си, рухва."

Околийски изтъкна, че законодателните промени, които са били отхвърлени, е редно да се подновят, защото именно в тях е разписана непрекъснатост на грижата.

"Тези хора, които стават агресивни, не са престъпници. Те просто спират да бъдат адекватно подкрепени, затова изпадат в криза."

Илия Кузманов  Снимка: БГНЕС

Служителите в МВР се сблъскват ежедневно с хора с психични заболявания.

Това не е проблем на полицията", категоричен е синдикалният лидер и началник на Пето районно управление в София Илия Кузманов. По думите му проблемът е от години, а липсата на решение вече се усеща болезнено от обществото.

"Отказва се приемът на такива хора или ако бъдат приети, биват много бързо изписвани. Липсва последващ контрол върху начина на лечение. Това оставя сред обществото хора с психични заболявания, които не отговарят за действията си. Ние не сме обучени да работим с такива хора. Полицията не може да третира болните хора като престъпници. Има усещане за увеличаване на тези случаи."

Гражданите възприемат агресията като престъпно намерение и е нормално да се повика служител на МВР, отбелязва Кузманов, но:

"Очакването, че МВР ще се справи с този проблем, е несериозно."

Цветеслава Гълъбова  Снимка: Иван Русланов

"Има рецидив. Ние имаме полумедицински термин – синдром на въртящата се врата", заяви д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Националната психиатрична болница "Св. Иван Рилски" в Курило.

"Психиатрията остана в задния двор на системата, а знаете в задния двор какво се прави. Само един или двама министри дойдоха да видят на какви коптори са принципали", коментира д-р Гълъбова в предаването "Хоризонт до обед".

Според нея в държавните психиатрични болници си вършат работата брилянтно за мизерните пари, които получават. Болничният директор отправи критики към "Социални грижи".

"На всеки 3 месеца се прави реекспертиза и лечението може да продължи. Написано е 3 месеца, защото за 3 месеца един болестен епизод се овладява, а след това отвън трябва да го чака "армия". Пациентът трябва да бъде поет от вратата на отделението от водещ случая (но не с минимална работна заплата– система, която успешно работи в Европа. Във всяка община трябва да има дневен център за хора с психични разстройства и това да се случва от 9 до 5. В София има два дневни центъра с по 30 места", обясни д-р Гълъбова.

Системата за психиатрична грижа има нужда не от скъпо оборудване, а от мотивирани, добре заплатени хора. Системата е празна от съдържание, изрази мнение психиатърът.

Всички гледни точки по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния

От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния. Така страната ни става член на Шенген без допълнителни условия.  Това заявиха еврокомисарят по вътрешната сигурност и миграцията Магнус Брунер и вътрешният министър Даниел Митов, които посетиха граничния пункт "Кулата - Промахон".    Еврокомисарят по вътрешни работи Магнус..

публикувано на 30.06.25 в 18:30

Прекалява ли държавата с акциите в хосписите?

Може ли държавата да прекали със своите акции по отношение на хосписи и домове за възрастни хора след разкритията в село Ягода и Варна, където стана ясно, че хора са държани в нечовешки условия. Изведени са 8 души от старчески дом без лиценз в София "Домове на ужасите" в Старозагорско: Арестувани са петима болногледачи (СНИМКИ)..

публикувано на 30.06.25 в 07:57
Наталия Ефремова

Наталия Ефремова: Трудови договори не се преподписват заради еврото!

Въвеждането на еврото не изисква преподписване на трудовите договори , поясни в интервю за предаването "Преди всички" заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова. Ако работодател настоява за това, може да е сигнал за промяна и в други клаузи на договора и следва да се внимава, предупреди Ефремова. Сключените в..

публикувано на 30.06.25 в 07:07
Ивайло Вълчев

Ивайло Вълчев за доклада за РСМ: Ще направим всичко, което правилникът ни дава като оръжие

" Това, че всички 17 български евродепутати застанахме заедно зад една позиция, не означава, че ние работим заедно по този казус ".  Това заяви пред БНР евродепутатът Ивайло Вълчев относно възникналото напрежение между България и Република Северна Македония около доклада на ЕП за напредъка на нашата съседка по пътя към членството в ЕС. На 8 юли ще..

публикувано на 29.06.25 в 12:43
Новата съпредседателка на ГСДП Бербел Бас

Германските социалдемократи обсъждат дали да поискат забрана на "Алтернатива за Германия"

Делегатите на националната конференция на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) ще подложат на обсъждане в заключителния трети ден на форума днес предложение да бъде забранена крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), предаде ДПА. "Алтернатива за Германия" оспорва пред съда решението на разузнаването да я класифицира..

публикувано на 29.06.25 в 09:03
проф. Симеон Евстатиев

Проф. Симеон Евстатиев: Страхът от ядрената програма е свързан със страха от наративите на Иран

" Добре дошли в този регион, където без религията много трудно може да разберем каквото и да било , включително политиката. Преплитането между религия и политика съпътства обществения, културния живот на тези страни по различен начин." Това каза пред БНР проф. Симеон Евстатиев, арабист и историк, преподавател в Софийския университет "Св...

публикувано на 28.06.25 в 11:07
Георги Бърдаров

В София започва Фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes

В София започва Фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes. Той ще се проведе в градинката пред Народния театър и ще продължи до неделя.  Фестивалът се провежда за четвърта година, посочи пред БНР писателят Георги Бърдаров. "В него си дават среща млади, а и не толкова млади и известни творци от различни видове изкуства. В рамките на 3..

публикувано на 27.06.25 в 10:07