Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Велина Чакърова: На картата на Арктика има силно изразена асиметрия между руската проекция на сила и САЩ

| Интервю
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.
Снимка: АП/БТА

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света.

Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през 2025 г., така и в следващите години, смята Велина Чакърова, геополитически анализатор, бивш директор на Австрийския институт за външна политика и създател на агенцията за геополитически анализи "Face" във Виена.

САЩ се чувстват силно застрашени от военното присъствие на Русия и икономическото навлизане на Китай в арктическия басейн чрез Русия, изтъкна тя. Според нея "САЩ са изправени пред двама ключови играчи".

Северният морски път се превръща в алтернатива на пътя през Суецкия канал, защото скъсява времето за транспорт от Китай до Западна Европа. Китай планира строителни и инфраструктурни проекти по този нов полярен път, обясни Чакърова.

Руският президент говори на последния Международен арктически форум  Снимка: БТА

По думите ѝ, Русия е възстановила значителна част от бившите си съветски бази, а Китай развива този морски коридор. Русия пък е ключова страна в производството на ледоразбивачи.

На Арктика трябва да се гледа не само като на географска територия, която променя стратегическото си значение заради топенето на ледовете, коментира Велина Чакърова в предаването "Събота 150".

Гренландия и Арктика са важни, защото това е и най-скъсеното разстояние до ключови сателити, подпомагащи военни технологии и връзката между всички системи, които в момента се развиват, посочи тя. Според анализатора въпросът е кой ще спечели стратегическо предимство в новата Студена война.  

Посещение на Доналд Тръмп - младши в Гренландия  Снимка: БТА

На картата на Арктика в момента има силно изразена асиметрия между руската проекция на сила – геополитическа и геоикономическа, и САЩ, които имат сериозни намерения по отношение на Гренландия и Канада. Гренландия е стратегически важна за отбраната на САЩ. В момента те имат само една военна база там, каза Чакърова, която очаква увеличаване на американското военно присъствие там.

Анализаторът не смята, че засега има директен риск от военна конфронтация между САЩ и Русия и прогнозира още "тиха дипломация, задкулисно", за да се смекчи ескалацията в трансатлантическото партньорство.

Във връзка с раздвоението в самата Европа по отношение на партньорството със САЩ Велина Чакърова изказа предположение, че някои източноевропейски и централноевропейски държави ще прибегнат до мълчание, защото искат да запазят добрите си отношения с Вашингтон.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15