Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Снимка: Феня и Искра Декало
Чуй новината! Чуй новината:

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар.

Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след дъждовете в Йерусалим има опасност не само от наводнения в пустинята, но и от булаими (кухини от отмита сол в долните пластове на почвата, "замаскирани" от сравнително тънък грунд, който се свлича под тежестта на превозните сраства и могат да "погълнат" дори цял камион) Шофьорът внимателно заобикаля по-едрите скали, подаващи се от пясъка и чакъла. На хълма виждаме сенник-платнище. Там се извършват археологическите разкопки.

Трима археолози и десетина помощника копаят, пресяват пръстта и внимателно оглеждат намереното. Започнали са разчистването на намереното съоръжение, което в началото са смятали за сграда от времето на Първия храм в Йерусалим, но се е оказало доста по-младо - само на 2200, ако се съди по намерените в него монети. В археологията иновациите се смятат за неподходящи и все още се разчиства на ръка – педя по педя. Не достигат копачи. Война е, а и заплатите са твърде ниски за работа под палещо слънце и вятъра в пустинята, който носи облаци пясък. Това е място за ентусиасти.

Разкопки има на няколко места в Юдейската пустиня, но да откриеш пирамида край Мъртво море, която сякаш не е на мястото си в Египет, си е сензация. За нея и за причината толкова да се бърза с разкопките разказва археологът Идо Занен:

"Започнахме разкопките малко на обратно – от върха който можеше да се забележи от дрон сред пясъците. Не предполагахме, че е пирамида. Чак когато открихме сребърните и медни монети със символи на елинистически владетели, повикахме колеги със скенери и през пясъците открихме формата на съоръжението. По бронзовите съдове, които вероятно са били използвани в религиозни церемонии, има декорации с египетски и с асирийски мотиви. 


Друга важна находка са папирусите с текстове на гръцки език, чието дешифриране може да разкрие тайните на епохата. Период на ожесточена борба за власт между силите на Селевкидите от Асирия и Птоломеите от Египет. Регионът от Близкия изток, завладян от Александър Македонски, след смъртта му се управлява от наследниците на назначените от великият завоевател негови сподвижници Птоломей и Селевкид и е обект не само на съперничество, а на истински борби.

Попада в ръцете ту на едните, ту на другите. Най-вероятно е пирамидата да е изградена по времето на Птоломеите, но но стилът на зидария и артефактите, съчетават елементи от двете култури. Така например формата на съдовете е характерна за египетските традиции, а орнаментите върху оръжията напомнят асирийски мотив. Запазените фрагменти от папирус са на старогръцки, бронзовите монети са на Птоломеите и на Антиох IV, владетелят на държавата на Селевкидите, останки от дървени мебели и тъкани също преплитат двете култури. Намерени са дори части от бисерно украшение. Интересни са и кинжалите и върховете на стрели, а също фрагменти от мебели, инкрустирани с тюркоаз и карнеол. 

Пирамидата е изградена от камъни, тежащи стотици килограми. Конструкцията достига височина от над 6 м. За разлика от пирамидите на древен Египет, които са създадени от идеално поставени блокове, пирамидата, открита в Израел, е построена от ръчно дялани камъни, явно пренесени от друго място в пустинята.

Има няколко версии за предназначението на съоръжението: да е било култова сграда, гробница, астрономическа кула или наблюдателница, защитаваща търговския път от Мъртво море до крайбрежните пристанища. Въпреки изминалите векове, конструкцията е останала стабилна, образец на високите инженерни умения на нейните създатели.

Откриването на пирамидата е резултат от 8-годишен проект за ускорени археологически разкопки в Юдейската пустиня Те са спасителни, заради нарастващото нашествие от иманяри.
По темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34