Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енергийният преход е тук и няма да изчезне, подчертават от организацията

Ейдън Шарън от "Денят на Земята": България може да бъде по-силна и независима със зелена енергия

Темата тази година е "Нашата енергия, нашата планета"

| обновено на 22.04.25 в 16:39
Снимка: Earth Day Org

Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day). Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души.

Още по темата - в интервюто на Мария Петрова с Ейдън Шарън и Еван Раскин от зелената организация, която е основана в Съединените щати, но съдейства за екологични дейности по целия свят.

Ейдън Шарън обясни как от едноименната организация са се спрели на темата на Деня на Земята за настоящата година.

"Избрахме темата "Нашата енергия, нашата планета" за тема за 2025-а година, от една страна, за да подчертаем важността на възобновяемата енергия и това, че енергийният преход е тук и няма да изчезне. Въпреки че някои правителство се опитват да направят съкращения във възобновяемата енергия, дори светът на бизнеса признава, че този вид енергия е бъдещето. Втората част от темата е изцяло свързана с това да отдадем признание на хората, дори отделен човек може да има голямо влияние и власт, когато става дума за постигане на напредък. В България, Съединените щати или Китай всеки човек има своя глас и начин да повлияе на хората около него".

Ейдън Шарън

Ейдън Шарън допълни, че събитието тази година има особена важност.

"Всъщност това е нашата 55-а годишнината. Наистина се опитваме да отбележим, че се занимаваме с това от 55 години. Всичко започва през 1970-а година, организирано от Денис Хейс, който все още играе огромна роля в сърцето на нашата организация. Може би не успяхме да отбележим подобаващо 50-ата си годишнина заради пандемията на Ковид-19, но все още сме тук, работим за екологични промени, полагаме усилия за включване на представители на различни общности в зеленото движение по целия свят".

Тази година за първи се организира и Ден за действия за Земята. Негов координатор е Еван Раскин, който посочва, че целта на новата инициатива е да бъдат стимулирани климатични активности през цялата година, особено на местно и общинско ниво.

"Разбира се, имаме много събития, които са планирани за 22-ри април, както и през целия април, който е месец на Земята. Тези събития обаче ще продължат и през цялата година. Няколко града планират събития през май и юни. Други градове искат да провеждат подобни дейности през цялата година. Има един конкретен начин, по който се надяваме тези събития да продължат, а именно – да служат като подготовка за 30-ата климатична конференция. Много бихме искали Денят на Земята да бъде противотежест на ежегодната климатична конференция, защото те се провеждат така, че между тях има период от 6 месеца. Това е момент, когато общностите могат да проверят дали постигат напредък, така че да отидат на климатичната конференция, след като са постигнали смислен прогрес, за който да съобщят. Надяваме се, че кръглите маси по случай Деня за действия за Земята могат да бъдат начин, по който координираме съгласуване между националните цели за Парижкото споразумение и местните климатични дейности", каза Раскин.

Еван Раскин

Според организацията "Денят на Земята", която е базирана в Съединените щати, България има добър напредък в посока на зелената енергия.

"България е направила много, за да стимулира офшорната вятърна енергия. Това е нещо изключително важно, когато става дума за енергийна независимост. Един от другите важни елементи, свързани с възобновяемата енергия, е, че тя позволява на държавите и населението да станат по-независими. Не се налага да се занимавате с толкова много външни фактори дори когато става дума за войни, проблеми с петрола и природния газ. Когато имате организацията за възобновяема енергия, която България се опитва да приложи офшорно, ще направите огромна крачка напред за сигурността, работните места, въобще за всичко, за което можете да си помислите. Това ще бъде от огромна полза. Мисля, че България има за цел да произвежда 35% от енергията си от възобновяеми или устойчиви източници. Голяма част от този дял ще идва от слънчева или вятърна енергия, което е страхотно. Ако която и да било държава може да започне да използва възобновяема енергия, това ще я направи по-силна и по-независима", посочи Ейдън Шарън.

Колегата му Еван Раскин добави, че Европейският съюз продължава да има лидерска позиция в много сфери, свързани с климатичните промени.

"Погледнато отвън, от позицията на Съединените щати, Европейският съюз върши страхотна работа. Начинът, по който виждаме международно сътрудничество в рамките на Европейския съюз, е нещо, което смятаме за доста вдъхновяващо. От дълго време Съюзът е лидер в определени екологични политики. Въпреки уникалните и трудни времена, в които живеем, е хубаво да видим, че в общи линии Европейският съюз запазва своя ангажимент към действия в областта на климата. Виждаме много ползи при държавите, които работят независимо за въвеждането на възобновяема енергия заради всички ползи за енергийната сигурност. Но според мен когато наблюдаваме сътрудничество между съседни държави, за да постигнат съвместно своите енергийни цели, именно това прави Европейския съюз по-силен", каза представителят на екологичната организация.


Еван Раскин също така подчерта:

"Бихме искали да продължим да акцентираме върху това, че всеки ден е Денят на Земята. Обичам да мисля, че Денят на Земята е като отбелязването на Нова година - Новата година на екологичното движение. Тази година е не само 55-ата годишнина на Деня на Земята, но и 10-ата годишнина на Парижкото споразумение относно изменението на климата. По тази причина на този Ден на Земята не само празнуваме напредъка, който сме постигнали пред последното десетилетие за промяна в световните прогнози за климатичните промени, но и отчитаме, че този прогрес не е със скоростта, изисквана от научно установените цели за постигане на пълна климатична победа. Затова призоваваме възобновяемата енергия и другите климатични технологии да бъдат въведени по-бързо и в по-голям мащаб, за да гарантираме, че ще бъдат постигнати целите за климата от Парижкото споразумение за 2030-а и 2050-а година. Те са изработени с цел да предотвратят колкото се може повече страдания заради екологични проблеми. Всяка година в Деня на Земята се надяваме, че той може да бъде катализатор, за да се приближим към тези цели. Това не е само нещо, което трябва да направим, за да избегнем катастрофа, но е и началото на следващия етап от човешката еволюция. Чрез климатични действия ще създадем основата за това човечеството да продължи своя прогрес, да може да разреши други свои цели, да създаде стабилността, която се изисква, за да реализираме напълно своя потенциал като световна цивилизация".

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доктор Луиз Арчър: Можем да помогнем на белите мечки да не изчезнат

Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..

обновено на 12.04.25 в 18:48
Илюстративна снимка - затворът в Самораново, изграден с помощта на Норвежкия финансов механизъм

Затвори без въглероден отпечатък - пилотно в Плевен и Белене

Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..

публикувано на 11.04.25 в 09:30
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39

Край изпепеления кибуц Реим бяха засадени дървета

Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..

публикувано на 30.03.25 в 07:13
Пловдив - новият директор на  зоологическата градина Венцеслав Петков

Зоопаркът в Пловдив ще бъде напълно обновен

Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование.  Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а  модерните  технологии  също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на  зоологическата..

публикувано на 30.03.25 в 06:26

ООН: Кризата с ледниците е криза на човешките права

Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март.  Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..

публикувано на 22.03.25 в 04:55