Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енрике Цимерман: Трябва да направим всичко възможно за палестинско ръководство в Газа

"Живеем в много специални времена. Вярвам, че сме изправени пред огромни опасности, но има и възможности", смята журналистът

| Интервю
Снимка: БТА

Израел не спира офанзивата си срещу "Хамас" в Газа, въпреки усилията на международната общност да постигнат примирие. Но на фона на сериозните критики срещу израелското правителство, че с блокадата на хуманитарната помощ се нарушават човешки права, в действията може би има и друга логика. По време на посещение, организирано от израелското външно министерство в Тел Авив на български журналисти, репортерът на БНР Добромир Видев успя да чуе и прочита на израелски експерти.

Израел е държава, която води война на 7 фронта. Това не пропускат да отбележат журналисти и анализатори, когато обясняват военните акции на Израел срещу "Хамас" в Газа. 19 месеца след терористичната атака на палестинската групировка "Хамас" в Ивицата Газа с отвлечени над 250 израелски заложници и дни преди европейските лидери да се обърнат срещу Израел заради неоправданото насилие срещу цивилното население в анклава, журналистът и експерт по Близкия изток Енрике Цимерман казва: "Нищо не е такова, каквото изглежда". И след като се спира на желанието не само на част от арабските държави да развиват региона и на ролята на общия враг Иран, Цимерман разказва:

"Преди две години имах възможност да говоря пред френския парламент и обясних, че ако един ден направим някои стъпки за решаване на палестинския въпрос, който е най-старият проблем в света, това може да стане само с помощта на арабския свят. Опитахме и се провалихме с американците, провалихме се с руснаците, провалихме се с ООН, проваляме се с европейците. Единственият начин е чрез арабския свят.

Аз вярвам, че Ивицата Газа не е най-важното нещо. Но може да бъде моделът. Трябва да направим всичко възможно, за да се установи възможно най-скоро палестинско ръководство в ивицата. Не ръководство на "Хамас", а палестинско ръководство, което да възстанови Газа - заедно с арабския свят, със Съединените щати, с Израел, но най-вече с арабския свят, със Саудитска Арабия, с Египет, с Емирствата".

45 процента от хуманитарната помощ идва от ОАЕ, посочва Цимерман. И допълва, че жокерът в тестето за бъдещ лидер на Газа е бившият шеф на службите за сигурност на Палестинската администрация в Газа, който е в изгнание и ръководи отцепническа фракция на Фатах, Демократичния реформаторски блок.

"Американците все още се колебаят. Говорят за бившия премиер на Палестинската администрация Салам Файяд като за политик с престиж, който ще дойде от Световната банка. Смятат го преди всичко за "чист", некорумпиран политик. А в бъдеще в Газа ще дойдат много пари и има реален риск от корупция.
Между другото, ако следите палестинските проучвания, вълната срещу "Хамас" е много по-силна в Газа, отколкото на Западния бряг, което е наистина интересно, защото хората там познават "Хамас" и обвиняват групировката, че е разрушила живота им. И според мен са прави. Точно това направи "Хамас"".

Журналистът и експерт по Близкия изток Енрике Цимерман обаче твърди и друго: Атаката на "Хамас" отпреди 19 месеца е прекратила процеса по признаването на Израел от арабския свят, започнал още през 2020-а година с подписаните "Аврамови споразумения" с Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Бахрейн за нормализиране на отношенията с Израел и продължил с очакване от страна на Саудитска арабия и Индонезия за разведряване на отношенията.

"Посланието, което чувам в Саудитска Арабия, гласи: "Вижте, в момента, в който имаме нормализация, всички останали страни в мюсюлманския и арабския свят ще почувстват, че имат основанието да признаят Израел и да нормализират отношенията". Това послание престолонаследникът Мохамед Бин Салман отправи още през 2023 година чрез делегация, в която бях и аз, а след това ме помолиха да разкажа в израелската преса. Публикувах статията и на следващия ден същата статия беше препечатана навсякъде - в Персийския залив, в Саудитска Арабия и в Иран.

По онова време трябваше да нормализираме отношенията си с Индонезия. Там живеят 275 милиона души. Това е най-голямата мюсюлманска държава в света. И ако Израел има отношения с Индонезия, това действително променя нещата. Преди трийсетина години, когато "Хамас" извършваше атентати в Израел, премиерът Ицхак Рабин питаше: "Защо сега?". А аз като журналист питах момчетата от "Хамас" - защо правите това? Всички отговаряха едно и също: "Защото не искаме палестинска държава. Това е нещо лошо за Палестина. Ние искаме мюсюлманска държава. Ясер Арафат, Махмуд Абас и всички, които говорят с израелците, са предатели на нашата кауза. Затова извършваме терористични операции"".

Потенциалните бизнес възможности за милиарди в следващите пет години в региона на Близкия изток не могат да се изключат като мотив за унищожаването на "Хамас" в Ивицата Газа, става ясно от думите на Цимерман. 500 полета на месец има до Дубай и Абу Даби от Израел, дава пример той. Изчислил е, че след пет години икономиката ще възлиза на 10 милиарда долара. Доказва го и Доналд Тръмп, който също си тръгна от Катар, ОАЕ и Саудитска арабия с договори за милиарди. Намеква го и Саудитска арабия, която въпреки критиките към Израел е съорганизатор с Франция на конференция на ООН за търсене на подкрепа за решението с две държави на арабско-израелския конфликт. 

"Живеем в много специални времена. Вярвам, че сме изправени пред огромни опасности, но има и възможности", вярва Цимерман.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон пристига на ключова визита във Великобритания

Френският президент Еманюел Макрон пристига днес във Великобритания на официлано тридневно държавно посещение. За последен път френски президент посети Великобритания през 2008 г., когато Никола Саркози беше приет от Елизабет II.  Визитата на Макрон ще бъде първото държавно посещение в Обедиенното кралство, откакто Чарлз III се възкачи на трона...

публикувано на 08.07.25 в 01:10
Паскал Донахю

Еврогрупата потвърди обменния курс лев-евро при влизане на България в еврозоната

"Международната роля на еврото е отражение на силата на икономиката на еврозоната, а еврозоната все още се разраства. Миналия месец обявих добри новини за зелената светлина за приемане на еврото от България, а днес продължихме процеса за превръщането му в реалност, потвърждавайки обменния курс на лева спрямо еврото , който утре ще бъде..

публикувано на 07.07.25 в 22:20

България цени високо приноса на Катар за освобождаването на екипажа на "Galaxy Leader"

Президентът Румен Радев увери днес в София министърът на външните работи на Катар, че България цени високо усилията на тази държава, за да ескалация на конфликта в Близкия изток и приноса за освобождаването през януари на екипажа на кораба "Galaxy Leader". 14 месеца прекараха моряците в плен на йеменските хути. Сред заложниците бяха капитанът..

публикувано на 07.07.25 в 22:10

Овладян е пожарът, който пламна край ямболското село Асеново

Овладян е пожарът, който пламна край ямболското село Асеново, съобщават от полицията. Няма пострадали хора и къщи. В късния следобед е възникнал пожар в покрайнините на село Асеново, Ямболско Спасена е нива с неожъната пшеница на площ от 40 дка. Два екипа на пожарната и земеделски производители с тежка техника гасиха огъня. 

публикувано на 07.07.25 в 21:42
Снимката е илюстративна

Пожар при дупнишкото село Палатово обхвана големи площи иглолистна гора

Голяма територия от държавна и частна гора при дупнишкото село Палатово е обхваната от пожар, който в района около 15.30 ч. днес. Със стихията се борят екипи на кюстендилската пожарна и горски служители от Кюстендил, Невестино, Дупница, а също и от Благоевградска област. Вече е изкарана и техника - булдозер от ТЕЦ "Бобов дол", за да направи..

публикувано на 07.07.25 в 21:35
Пиер Граменя, управляващ директор на Европейския стабилизационен механизъм

Пиер Граменя: Ще предложим на България да стане наблюдател на Европейския стабилизационен механизъм

"Ще предложим на България да стане наблюдател на Европейския стабилизационен механизъм след утрешното решение на Съвета да се присъедини към еврозоната", каза Пиер Граменя, управляващ директор на Европейския стабилизационен механизъм след края на заседанието на Еврогрупата: "След утрешното решение ще можем да поканим България да стане..

публикувано на 07.07.25 в 20:45

Тръмп налага мита от 25% на Япония и Южна Корея в сила от 1-ви август

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че "всички японски продукти", внесени в САЩ, ще бъдат облагани с мито от 25%, считано от 1-ви август. Освен това, от същата дата ще бъде наложено 25% мито и върху южнокорейските стоки, предаде Ройтерс. Тръмп публикува писмата с митата, които е изпратил до японския премиер Шигеру Ишиба и до..

публикувано на 07.07.25 в 20:31