Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Дори и ударите да продължат, Иран ще се сдобие с ядрено оръжие. Почти 100 % е сигурно"

Р. Трад за конфликта на Израел и Иран: Ако бъдат ударени енергийни ресурси, ще сме въвлечени в тази несигурност

"Има открита война, която ще ескалира"

| Интервю
Снимка: личен архив

"Може да говорим за години, в които това да продължава. Изстрелването на ракети не е най-скъпото начинание. Но може да провокира вълни в международната рамка за сигурност, които засягат много по-широка зона, отколкото е Близкия изток. Ако бъдат ударени енергийни ресурси, ние ще бъдем въвлечени в тази несигурност, защото зависим от тези ресурси".

Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, Атлантически съвет - Вашингтон, след като Израел започна атака срещу иранската ядрена инфраструктура, а Техеран отвърна на удара. 

"От 12 юни нямаме сенчест конфликт. Имаме открита война, която ще ескалира, най-вероятно ще се превърне в ежедневие. С постоянен обстрел на ракети, дронове, саботаж. 

Израел ще опитва дори да свали властта в Техеран. Нетаняху призова открито иранската общественост да се надигне срещу властите. Иранското разузнаване пък отправи апел за бдителност по отношение на дейност, която е нетипична".

Събитията през последната година доведоха до тази явна ескалация и размяна на директни военни удари, обясни Руслан Трад в предаването "Събота 150". Той посочи, че  доклад на Международната ядрена агенция просто е използван като обосновка за започване на военната операция.

Още не знаем какво е постигнала операцията на Израел, каза анализаторът. 

"Основната цел продължава да бъде ядрената инфраструктура. Но според наши източници, Израел не може сам да спре тази програма. Дори и ударите да продължат, Иран ще се сдобие с оръжие. Почти 100% е сигурно. Учените ще бъдат заменени. Иран разчита и на своите съюници – Русия, Китай и Северна Корея".

Израел е доста зависим от САЩ, обясни още  Трад.

"Един от проблемите в логистиката на Израел е зареждането на самолети във въздуха. Страната разполага с ограничен брой въздушни танкери и разчитата на американската  авиация.

Една доста по-широка операция пък изисква работа на терен, а не просто оперативни клетки, които да бъдат задействани. Ако се стигне до удар директно върху ядрената инфраструктура, това означава да има повече хора на място, за да може да се саботира тази инфраструктура. По наша информация – това обаче няма да е достатъчно, за да спре програмата.

Комуникацията между Тръмп и Нетаняху е нарушена. Основната причина е, че те имат много различни визии за Близкия изток. Темата е много широка. Не става дума само за Израел и Иран".

Трад анализира възможността Америка да бъде въвлечена в тази война.

"Ако говорим в чисто военно отношение, те вече са въвлечени. През тази нощ американската армия участваше във възпиращия компонент на Израел. 

Военна сила  се трупа в залива от месеци и вече е близка до нивата преди инвазията в Ирак през 2003 година. Тръмп смята, че може да се стигне до използването й. Той заплашва Иран, че ако няма сделка,  ще се премине към следващ етап - атака директно върху Иран. Не само със самолети. Имаме струпване и на военен персонал". 

Руслан Трад коментира какво е отражението на конфликта върху страните от региона.

"Сирия изглежда, че е  най-големият печеливш от този сблъсък. Двата враждуващи лагера не са заети с нея. Но Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства има много какво да губят от този сблъсък

Имаме нужда от дипломация в момента, но не виждам лостове за натиск върху страните. И Иран, и Израел се чувстват силни".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Турция отбелязаха годишнина от неуспешния опит за преврат през 2016 г.

Девет години след неуспешния опит за преврат в Турция на 15 юли 2016 г., турският президент Реджеп Ердоган обяви, че страната е написала "славна история" и е излязла от капана на терора на ислямския проповедник Фетуллах Гюлен. Проповедникът, който живееше в изгнание в САЩ, отричаше съпричастност към преврата до смъртта си през октомври 2024..

публикувано на 15.07.25 в 17:07

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян в края на седмицата за планиран ремонт

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян в края на седмицата за планиран ремонт заради пропуск на топлоносител в трети парогенератор. Спирането на блока е превантивно и няма промяна в радиационната обстановка в работните помещения и на площадката на АЕЦ „Козлодуй”, заяви пред БНР председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски:..

публикувано на 15.07.25 в 16:57
Борис Бонев

От "Спаси София" предлагат промени в 4 закона за спиране презастрояването в столицата

За да се спре презастрояването в столицата, от "Спаси София" предлагат промени в четири закона, а именно Закона за публичните финанси, Закона за местните данъци и такси, Закона за устройство и застрояване на Столичната община и Закона за устройство на територията. Всички средства, които постъпват от таксата разрешително за строеж и техническите..

публикувано на 15.07.25 в 16:50

В Кюстендил откриха център за деца с високорисково поведение

Център за здравно-социална грижа за деца с високорисково поведение беше открит в Кюстендил. Стойността на проекта е малко над 3,5 млн. лв. Финансирането е от Здравното министерство, а изпълнението му е започнало през 2018 г. В центъра ще работят 40 човека и те ще полагат здравна и резидентна грижа за деца и юноши от 8 до 18 години...

публикувано на 15.07.25 в 16:45
Стефан Дечев

Доц. Стефан Дечев: Стамболов е първият държавник, който влиза в учебниците по история

Голямата ценност на Стефан Стамболов е, че през 1886 г. е предотвратил едно потенциално избухване на гражданска война в България, каза историкът доц. Стефан Дечев в интервю пред БНР. Днес се навършват 130 години от убийството на бившия министър председател и председател на НС в първите години от Третата българска държава. Датата ще се..

публикувано на 15.07.25 в 16:30
Георги Тахов, земеделски министър

Министър Тахов: Осигурили сме 100 млн. евро за инвестиции в напоителни системи

Официално беше открит обновеният напоителен канал "Алеко-потока". Дългото 52 километра съоръжение осигурява вода за напояване на над 90 хиляди декара в Пловдивска и Пазарджишка област. Според министъра на земеделието Георги Тахов напояването е приоритет. Реконструкцията на напоителния канал "Алеко Потока" е в синхрон с амбициите ни за..

публикувано на 15.07.25 в 16:22

Съдийската колегия на ВСС: Пленумът на ВАС да предложи временен председател на съда

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет ще пита Пленума на Върховния административен съд кой да ръководи временно това съдилище след 21 юли. Тогава изтичат шестте месеца, в които изпълняващият функциите председател Георги Чолаков може да заема този пост.  Част от промените в Закона за съдебната власт, които послужиха като основание да бъде..

публикувано на 15.07.25 в 15:58