Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Терра фантазия - фантастиката тук и сега”: Фантастичният киберпънк

Свят на мегакорпорации, хакери, изкуствени интелекти в съчетание с много социални абсурди, че дори и мизерия... Така изследователите на направлението определят най-кратко и общо тематиката на киберпънка във фантастиката жанр, в който изкушените от модерния технологичен оптимизъм могат да потърсят отговори на странни, макар и само на пръв поглед, въпроси от рода на онези, вече поставени от писателя Филип Дик и режисьорите братя Уашовски: „Защо андроидите могат „да сънуват електрически овце?”, а „Матрицата” – да презарежда?”
И още: любознателните ще разберат от предаването как след вече родения термин „Интернет” Уйлям Гибсън създаде другия, не по-малко популярен – „Мрежата” и как самият той се превърна през 80-те години на ХХ век в класик чрез своето произведение „Невромантик”. Както и другото – какво накара сатирикът Весел Цанков да напише своя „Пиксел” и ще се превърне ли ретрофутуристичният стиймпънк, в който ерата на парните машини се съчетава с открития, несъществували в онези години, в продължител на класическия киберпънк в литературата и киното.
С участието на компютърния специалист Григор Гачев, на писателите Весел Цанков и Адриан Лазаровски, както и на фантастолога Юри Илков.

29 декември
По публикацията работи: Росица Панайотова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42