Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Природни резервати в България”: Резерват „Бели Лом” и природен парк „Русенски Лом”

| обновено на 26.05.15 в 11:35

Дълбоко врязаните в равнината каньони с меандрите на река Русенски Лом и нейните притоци - Черни, Малки и Бели Лом, са изключително красиви и ценни места с богато биоразнообразие. Каньони, пещери, крайречни тераси, характерни за Лудогорието горски екосистеми, растителен и животински генетичен фонд с редки видове. Те са под закрилата на закона в защитените територии резерват „Бели Лом” и природен парк „Русенски Лом”. Ломовете са характерни с отвесните си варовикови скали, които на места достигат височина 100 м. В множеството ниши и цепнатини обитават скалогнездящи птици - египетски лешояд, черен щъркел, бухал, белоопашат мишелов. Резерватът и паркът са райски кътове за още над 150 вида птици.
В резервата се срещат пет от общо шестте вида пеперуди от семейство Полумесеци - едни от най-красивите у нас. В ранна сутрин и късна вечер по речните тераси излизат на водопой благородни елени, сърни, лисици, чакали, вълци, диви свине. Срещат се още 35 вида прилепи, защитени растителни видове като снежно кокиче, пролетна циклама, битински синчец, ведрица, горска съсънка.
В природен парк „Русенски Лом” се намират два национални археологически резервата. Средновековният град Червен, един от най-значимите военно-административни, стопански и църковно-културни центрове на Втората българска държава през XII-XIV век, а Ивановските скални църкви са включени в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. 
В предаването участват експертът по биоразнообразие от природен парк „Русенски Лом” Георги Георгиев, историкът Валери Семов и екскурзоводът в средновековната крепост „Червен” Александър Христов.

25 май

По публикацията работи: Елена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30
Проф. Марин Георгиев

Явните и скритите кодове на тялото

Основен гост и изразител на мнения по темата бе проф. Марин Георгиев – председател на Българското урологично дружество. Човешкият организъм често алармира за различни проблеми и ние, с помощта на специалистите, трябва да ги разчитаме и да потърсим помощ. В урологията – тази бързо развиваща се специалност, симптомите са доста ясно различими:..

публикувано на 30.09.24 в 18:25
проф. Диана Гергова

Пътуваща изложба представя българските археологически открития

Пътуващата изложба "Сборяново – природа и паметници, богове и хора" на Културния институт към Министерството на външните работи вече седмица се радва на интереса на жителите и гостите на Братислава.  "Тази пътуваща изложба, направихме заедно с Министерството на външните работи и тя вече е обиколила много държави от Япония до САЩ, и в много..

публикувано на 30.09.24 в 12:00

"Строгият" или "готиният" – за първата среща на учителя с учениците

Едва ли са много хората, които ще кажат, че не се вълнуват как ще се представят и какво впечатление ще създадат за себе си при първа среща. Още по-малко вероятно е да чуем подобно нещо от учител преди началото на първия учебен ден. От личен и споделен опит обаче знаем, че понякога първият контакт между педагога и децата може да е начало на ведро и..

публикувано на 29.09.24 в 10:25