Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

15 март – Национален празник на Унгария

БНР Новини
Н. Пр. Андраш Клейн, посланик на Унгария у нас
Снимка: Кирчо Стоичков




На 15 март Унгария отбеляза 166 години от Революцията и борбата за свобода от 1848-49 г., която е едно от най-значителните събития от новата история на страната.Честването на унгарския празник у нас е съпроводено с откриването на седмицата на унгарското кулинарно изкуство. От 14 до 22 март в столицата гостува будапещенското кафене „Пилвакс”, което ще представи в известен столичен ресторант своето меню от най-вкусните и традиционни унгарски ястия.Кафенетата, като средища за срещи и отмора, стават модерни и добиват известност в Будапеща в началото на XIX век. Хора на изкуството, студенти заедно обсъждат събитията. Някъде по онова време отваря врати и кафене „Пилвакс”, което става един от важните революционни центрове. В деня на революцията Шандор Петьофи за пръв път в него декламира „Национална песен” и оттук започва борбата за свобода.2014 година предлага много възможности на българите и унгарците да празнуват заедно важни дати, защото тази година е юбилейна за една от най-активните, сплотени и развити български общности зад граница. Навършват се 100 години от основаването на Дружеството на българите в Унгария. Във връзка с този юбилей в Будапеща, точно на 3 март, бе открит паметник-чешма на българските градинари. Автор на композицията е скулптора Огнян Кожухаров. Той е български творец, постоянно живеещ в Унгария, който също така е и автор на паметника на полк. Дуньов, издигнат преди малко повече от половин година в Чипровци. Чешмата-паметник на българските градинари се намира в района Зугло на Будапеща, където в средата на миналия век са били градините на нашите сънародници. На това място сега е разположен голям пазар, на който и днес те излагат това, което произвеждат с любов и много старание.
Отношението на унгарците към значимите събития от миналото и към културното наследство днес – такава е темата на разговора ни в студиото с Н. Пр. Андраш Клейн, извънреден и пълномощен посланик на Унгария в София.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30

Преживей последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова

"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа  Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..

публикувано на 22.11.24 в 16:19
Елица Георгиева

Елица Георгиева и романът "Одисея на момичетата от Източна Европа"

Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния  "Космонавтите само минават" ...

публикувано на 22.11.24 в 15:22