Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неформалната история на българските 80: рок-културата като алтернатива и съпротива

Част от корицата на книгата „Цветя от края на 80-те”
В края на 80-те години в България се засилва движението на т.нар. от тогавашната социологическа наука „неформали”, изразяващо се най-вече в сформирането и популяризирането на различни рок-състави. Младежката култура, преминала като вихър през САЩ и Западна Европа, идва с цялата си сила и в нашата страна (съвсем закономерно след 20 години – изчислено е, че горе-долу толкова е „закъснението” в българското развитие спрямо западните образци), изнудвайки тогавашната власт дори да създаде специален Институт за изследване на младежта. В този период на българската ъндърграунд сцена се появяват множество групи, които и с творчеството си, и с начина си на живот дори се явяват алтернатива на пропагандираната и толерирана официална социалистическа култура. „Подуене блус бенд”, „Атлас”, „Ахат”, „Ера”, „Орион”, „Нова генерация”, „Ревю”, „Субдибула” и още толкова много „банди” подгряват и загряват младото тогава българско поколение с един друг, по-различен и определено по-освободен взор върху живота. Към този период на кипеж, „буря и натиск” е обърнато изданието на „Парадокс” с красивото заглавие „Цветя от края на 80-те”, в което авторите Румен Янев и Емил Братанов са събрали разкази, стихове, интервюта и спомени на хора, активни участници в този така интересен и любопитен епизод от българската история. Именно на него е посветен поредният брой на предаването „Премълчаната история”. В него взеха участие Доротея Монова, директор на издателство „Парадокс” и един от инициаторите за създаването на сборника, Емил Братанов, автор и съставител на книгата, и Румен Янев, другият съратник за излизането на великолепната книга, която беше отличена и с почетна грамота от Асоциацията на българските книгоиздатели.

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32