Как представите ни за пространство-време се превърнаха от космическа надпревара в обща кауза за човечеството с участието на България?
Отговорът търсим заедно с Евгения Сарафова от катедра „Картография и географско-информационни системи“ на СУ „Св. Климент Охридски“, директора на Института за космически изследвания и технологии при БАН проф. Петър Гецов, един от първите пилоти на дронове у нас Трифон Михайлов и астрофизика д-р Владимир Божилов. Те разказват за драматичните съдби на създателя на катюшите и ракетата Р-7 Сергей Корольов и бащата на Фау-2 и Сатурн V Вернер фон Браун, както и за родните постижения в тази област – от космическата апаратура, използвана при различни експерименти, храните за космонавти и оранжериите, които летят до ден днешен в космическия простор до дистанционните наблюдения от космически спътници и дронове.
В предаването можете да чуете документални записи от излитането на нашия първи космонавт Георги Иванов в екип с Николай Рукавишников на Союз-33 през 1979 година, както и споделеното от втория ни космонавт Александър Александров след съвместния полет с Анатолий Соловьов и Виктор Савиних на „Союз ТМ-5“ – през 1988-а.
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В Отворено писмо о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от Постановление № 407/22.11.2024 на МС , с което всички..
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg