Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Атанас Тасев

Как крайният потребител ще почувства намалението на цената на газа

проф. Атанас Тасев
Снимка: БГНЕС

Понижаването на цената на природния газ – какви са ефектите за бизнеса и за потребителите" Безпрецедентно договаряне на 40% по-ниска цена, по която България ще получава природен газ. Как ще стане връщането на средства, след като цената е договорена със задна дата? За какво става дума – за намаляване на цената на природния газ или за нова формула, по която ще изчислява. 

Енергийният експерт Атанас Тасев коментира темата в "Нашият ден":

"Говорим за цена на газа, която ще бъде действаща от 1-ви до 30 април, на месечна база. След това ще има пресмятане, актуализиране всеки месец. Когато говорим за цената на газа, винаги съм уточнявал, че говорим за ценови профил. Защото тази цена се сменя по новата формула всеки месец. 

Що се касае до тези средства, които ще бъдат акумулирани, това е ефектът на ретроактивното действие на формулата от август месец 2019 г. и по предварителни разчети, които трябва да бъдат конкретизирани от единствено упълномощения орган КЕВР. За начало става въпрос за 150 млн. лв."

Как крайният потребител ще почувства намалението на цената на газа

"Крайният потребител ще плаща по-малко от 1 април. И това ще бъде една трайна тенденция за в бъдеще, защото започва да функционира новата формула, която е компромис между спот пазара на газа в Европа – 1-2 или 3 референтни хъба са включени във формулата – плюс, разбира се, нефтеният индекс. Което означава, че договарящите са разпределили риска. Защото действието на цените на газовите хъбове, както и цените на руския тръбен газ, имат различно поведение."

Ще има типично пазарно поведение, действа пазарният механизъм

"Няма да имаме пропорционално намаляване на цените на стоките от първа необходимост, защото там пазарът определя. Психологията на търговеца е да вдига цената до нивото, до което някой е готов да даде..."

Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование и архитектура

Какво е бъдещето на архитектурата? Изчезва ли архитектурата на миналото и как мислим за нея днес? Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта, казват нашите събеседници: арх. Виктор Дамов, арх. Теодор Узунов, арх. Диана Манолова и арх. Дана Пейчинова от Фондация Underschool_. Те споделят: "През..

публикувано на 30.09.24 в 16:23

Кои са регистрираните религиозни общности в България?

Човекът като Божие творение е уникален, но едва ли би могъл да се възползва от този дар, ако не се познава. Човешкият живот би бил ужасен ад, ако той премине в разпра, както със себе си, така и със себеподобните си – различни, но само по вяра, раса, пол и език. Ето защо ние ще се стремим да приобщаваме другостите, за да бъдем заедно, така..

публикувано на 30.09.24 в 15:10

Серги Кузян: Нашата задача е да помагаме на въоръжените сили на Украйна

В контекста на войната на Русия в Украйна Олесия Хориаринова, съосновател на Украинския център за сигурност и сътрудничество, и Серги Кузян, негов председате, споделят в "Мрежата" украинския опит за начините на ненасилствена мобилизация, подготовката на цивилните граждани за евентуална агресия от страна на чужда държава, а също и как всеки гражданин..

публикувано на 30.09.24 в 12:27
Проф. Адил Наджам

Проф. Адил Наджам: Живеем в свят, който се определя от разделението на хората

За разделението на хората и силата на преговорите или как обществените медии дават пространство на обществото да говори със себе си – разговор в "Нашият ден" с проф. Адил Наджам , глобален президент на WWF International, почетен декан и преподавател по международни отношения в Бостънския университет, САЩ. Проф. Наджам гостува в България по..

публикувано на 30.09.24 в 10:18

Между два свята: Ролята на жестовия преводач в ежедневието

Ден след Международни яден на глухите хора ви срещаве със Силвия Маринова, жестов преводач с повече от 35 години опит.  Тя не разглежда своята професия просто като работа – за нея тя е лична мисия, започнала още в детството ѝ. Описвайки своя житейски път, Силвия споделя: "Жестов преводач съм с повече от 35 години стаж. Първото ми образование е..

обновено на 30.09.24 в 10:07