Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Борислав Борисов:

Административният капацитет на държавната администрация за 2019 г.

Проф. Борислав Борисов
Снимка: стоп кадър YouTube

Какво показва Индексът на административния капацитет на държавната администрация за 2019 г., според аналитичния доклад, публикуван за трета поредна година в средата на месец май. Анализиран е административният капацитет за добро управление на представителна извадка от структури на изпълнителната власт от централната и териториалната администрации за периода октомври – декември 2019 г. по 56 критерия. Подготвена ли е държавната администрация достатъчно?

Проф. д-р Борислав Борисов, преподавател в Стопанската академия „Димитър Ценов“ в Свищов, лектор в Института по публична администрация към МС, създател на методологията и ръководител на екипа, който е направил изследването, дава разяснения в "Нашият ден".

Целта е да се анализират съвпаденията в разбиранията, мненията и оценките на отговорни лица от системата на държавната администрация относно наличието на административен капацитет за добро управление и на базата на техните оценки да се формира единен за цялата система индикатор, който да дава ясна представа за неговото равнище. То има за цел модернизиране на държавната администрация. 

"И на мен ми се иска администрацията да работи по-бързо, по-добре, да са по-вежливи служителите... Още преди 5 години регистрирахме в Патентното ведомство търговската марка "Най-добра администрация". Тогава започнахме с изследвания, оценки на различни сектори и структури на държавната администрация, а от 3 години насам по една нова методика изчисляваме и комплексен Индекс на административния капацитет на държавната администрация в Република България. 

Индексът на административния капацитет на държавната администрация да предоставя добро управление на гражданите е важен, защото дава представа дали се придвижваме напред. Ние имаме много документи, приети за подобряване, за модернизиране, за развитие на държавната администрация. Имаше и министерство на държавната администрация... Сега има действаща стратегия за развитие на държавната администрация, стратегия за развитие на електронното управление, стратегия за киберсигурност, за вътрешен контрол в публичния сектор... Всички тези документи са насочени към едно – да се подобри капацитетът на държавната администрация у нас, за да отговаря на потребностите на обществото. Ние измерваме комплексно и по групи. Докладът е разпратен на всички държавни структури."

Проф. Борисов обясни, че догодина ще има специално изследване за това как е реагирала държавната администрация на здравните и икономически последици от Covid-19 и подчерта, че броят на работещите в администрацията не е толкова важен, а е по-важно как тя се справя – равномерно ли е натоварена, добра ли е комуникацията вътре, какво е професионалното ѝ развитие (статус и т.н.).

Повече можете да научите от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Да живееш лесно"

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11

Разград посреща лятото с образователни игри в "Абритус"

Регионалният исторически музей в Разград кани всички деца да се включат в образователната програма "Приключения в Абритус". Инициативата се организира за трета поредна година и е насочена към учениците от първи до пети клас от лудогорския град и техните връстници, които ще са на гости в района през лятната ваканция. Заниманията ще се провеждат в..

публикувано на 01.07.24 в 09:36

Да получим пълни знания за лечебните растения - къде и как?

На 1 юли Православната църква чества деня на свети безсребреници Козма и Дамян, а в народния календар този празник е известен като свети Врач. Светите братя са наричани безсребърници, защото за своите лечебни услуги не искали нищо в замяна, освен да бъдат благочестиви християни. Култът към братята лечители е развит в Източната Римска империя, където се..

обновено на 01.07.24 в 09:30

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20