В Пловдив се поставя началото на уникално занаятчийски училище. Официално отворя врати на 6 март.
Проектът е на Министерството на културата, община Пловдив и в партньорство с Регионалната занаятчийска камара в града.
Идеята е да се обучават деца на различни български занаяти. Като самото занаятчийски училище ще се помещава в сградите на старинен Пловдив.
Мисията му е да се запази и популяризира българската занаятчийска традиция. Да се занимават децата колкото се може повече с позабравените български занаяти, дори да бъдат и като вид мотивация за избора им на професионална реализация след време.
Това са ученици от пловдивските училища, които ще се обучават в групи от по четири деца.
Според информацията към момента преподавателите ще бъдат 20 майстори. Занаятчии, които притежават свидетелство, издадено от Регионалната занаятчийска камара в Пловдив.
Повече за инициативата разказва Тони Танева-Симидчиева, председател на Регионалната занаятчийска камара в Пловдив, в “Нашият ден“.
“Идеята на това занаятчийски училище идва от Министерство на културата, които са решили във връзка с пандемията и липсата на достатъчно туристи в етнографските комплекси, да подпомогнат майсторите-занаятчии, които работят в комплексите. Но в същото време да не е съвсем безвъзмездно, а срещу това да се получи някаква полза за обществото. Така че това е еднократно тази година. Проектът е осем месеца. “
“Идеята е децата да се обучават в реалната среда в етнографските комплекси, з занаятчийските ателиета, които са мънички и доста тесни. Затова не е ясно дали за едно същинско занаятчийско училище биха били удачни. Но да има такива сезонни обучения на деца, на които да се даде в края сертификат. Ще направим и една изложба след всеки курс на обучение с изработеното от децата.“
“Изработеното от тях пък ще продадем и ще го дарим на Фонда, който се набира за изграждане на детска болница в Пловдив.“
Предпочитани занаяти
“Най-интересни се виждат на децата грънчарските колелета, работата с глина. Тя им напомня работата с пластелин и по тази причина там е много атрактивно. Това са четири деца. Ние не можем да поемем всички, които желаят да бъдат в тези ателиета и ги разпределяме по другите занаяти.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..
В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..
Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..
С доц. Пламен Петков от Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" разговаряме в "Нашият ден" за магистърската програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации" , която в началото на годината получи сертификат от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Двугодишната магистърска програма Nuclear Technologies, Management, and..
Датата 27 януари е обявена от ООН за Международен възпоменателен ден на жертвите на Холокоста. Българският дипломатически институт към министъра на външните работи на Република България, съвместно с МНвР, Историческия факултет и Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира днес събитие, посветено на проф...
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg