Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Научен омлет“ за любопитковци или летните предложения на ТехноМеджикЛенд

Снимка: @technomagicland

Дългата лятна ваканция не е просто пропиляно време за учене. Може да се спори къде и кога децата усвояват най-важните за живота умения и факти. Във всеки случай взирането в телефона или телевизионния екран има алтернатива. Чудесна възможност за софиянци и гостите на столицата да осигурят на децата си смислени и полезни занимания през лятото са работилниците на ТехноМеджикЛенд.


Дигитални рисунки, компютърна анимация, виртуална реалност, умни роботи, пътешествие в дълбокия космос, но и биоигри, компостиране и други занимания, съчетаващи високите технологии и насъщната връзка с природата и крехкото равновесие на реалния ни свят. Това са част от летните образователни занимания, които екипът на ТехноМеджикЛенд е подготвил за младата си публика.


И още: как да плуваме успешно в морето от информация, какви са тенденциите при съвременните автомобили, на какво се дължат оптичните илюзии и що е то научен омлет. Отговор на загадката и покана към публиката отправят Алексей Потебня, докторант в Стопанския факултет на Софийския университет и отговарящ за маркетинга на проявите, и Габриела Стоичкова, стажантка от Американския университет в Благоевград, в рубриката „Всичко за образованието“.

Снимки: ТехноМеджикЛенд (фейсбук страница)

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15

Фондация "Еврика" между старата и новата година

Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..

публикувано на 10.12.24 в 14:42
проф. Люсиен Велева

В Мексико разделиха институтите на академията и ги обвързаха с университетите

"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от корозия", който по-късно прерасна и в инженерингова организация, но такива бяха времената тогава – един по един затваряха тези научноизследователски центрове." Това споделя в "Следобед за..

публикувано на 09.12.24 в 16:15

Български рози цъфтят в замъка на княз Батенберг

Всички знаем кой е княз Александър фон Батенберг, първият владетел от Третото българско царство – роден във Верона германски принц, участник в руско-турската освободителна война, пожертвал титлата си в името нашето съединение. В палата Хайлигенберг недалеч от Франкфурт, където е израснал, има малка експозиция в памет на Сандро, както са го..

публикувано на 07.12.24 в 12:40