Съвсем скоро стартира театрално-образователният проект по Иван Вазов “Една българка“, който може да бъде следен в Youtube канала на Легал Арт Център, както и подкаста в сайта. А през октомври и на сцената на Театър Азарян, НДК в София.
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ и Столична програма „Култура“. Партньори на проекта са Нов български университет и Театър Азарян, НДК.
Темата коментира в “Артефир“ актрисата Снежина Петрова:
“Рано или късно човек стига до Вазов. Това се оказа един голям проект. Тръгна от един разказ, който учат седмокласниците и е част от конспекта за матурите. Да подпомогнем пътя на нашите деца към този автор, да го изтръгнем от диктата на тълкуванието.
Ще стартираме с 11 интервюта с различни специалисти, които заснехме. Това са: проф. Михаил Неделчев, проф. Алебена Хранова, Веселин Методиев, Виолета Дечева, Пламен Бочков. Също така – Миглена Николчина, Георги Гочев, Биляна Курташева, Румен Петров, Николета Пътова, Азис Таш, а надявам се и Клео Протохристова.
Сега сме в период на монтаж на видеата и стартирането на този Youtube канал, в който всички, които се интересуват, ще могат свободно да чуят нашите разговори и след това през октомври месец да завършим с един моноспектакъл на сцената на Театър “Азарян“, в който да преразкажем този разказ от първо лице от името на Баба Илийца.
Един литературен текст може да се окаже, че е само повод човек да проведе един разговор, който да го откара много далеч. Много исках да поканя и учителка по география, която през разказа да ни въведе в Искърското дефиле и неговите особености.
Какво може да каже младото поколение, защото, когато човек чуе тези професори, отново може да си помисли, че сме влезли с двата крака в клишето, но се оказа, че не е така.
Когато същински човек се опитва да разбере какво се случва вътре, какви са моделите, които съществуват в разказа, осъзнати или неосъзнати от Вазов. Моделът на приказката, който веднага може да се види. Как от баба Илийца можем да отидем в ритуала Бабинден и неговите особености в този регион. Как Веселин Методиев отиде към своя любим музикант Ерик Клептън и неговата автобиография.
Асоциативният поток, който може да тръгне от един разказ и да стигне до много далеч – в спомените за нашите баби например."
Чуйте разговора в звуковия файл.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg