Kомпозиторът, оставил следа в българската музикална история, диригент на първия в света професионален хор от хора с нарушено зрение, автор на първия тропар за Васил Левски, Стоян Бабеков гостува на "Нашият ден" и сподели своите мисли в Международния ден на белия бастун:
Хорът на слепите – школа
"Три десетилетия работих като диригент на Представителния хор на Съюза на слепите в България. Когато постъпих като диригент на хора през 1962 г., той вече съществуваше и като основа имаше добри диригенти и вокални педагози. Хорът на слепите се изгради като професионален състав не само от професионални певци. Беше и своего рода и педагогическа школа. Ние си изграждахме певците, за да могат те да се превърнат в професионалисти. По подобие на този хор се създадоха хорове в Аржентина, Азербайджан, Армения, Беларус, Литва и това за нас е едно постижение. "Гинес" също отрази това постижение на българската култура. За съжаление през 1999 г. по технически и финансови причини хорът е закрит като професионален – остават да съществуват някакви единици от него като самодейност. У нас нещата лесно се рушат, трудно се създават..."
Пътят
"Аз съм завършил специализираното училище за незрящи, тогава се наричаше Институт за слепи. Той включваше деца и с напълно нарушено зрение и полузрящи. След това бях първият ученик, завършил 8 клас в обикновено училище. Не казвам, че беше много лесно, защото ние нямахме специални цифрово-педагогически уреди. В 9 клас се прехвърлих в Консерваторията, където успявах да бъда на нивото на другите деца."
Какво би променил в живота на незрящите
"Повече работа и самосъзнание. Всеки трябва да отчита това, което може да прави, да не иска само от другите, а да може да дава и да работи."
Тропар на свети йеродякон Игнатий Левски
"Това е първият тропар, написан за Левски, който за българския народ е наистина светец (Вазов е казал "селяните прости светец го зовяха"). Съжалявам, че Българската православна църква не го е официално канонизирала, но той е канонизиран в съзнанието на целия български народ."
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – личен архив и www.sotiroff.net
Стоян Бабеков завършва БДК (дн. ДМА “Проф. П. Владигеров”) с музикознание при проф. В. Стоянов през 1962 г. Същевременно учи композиция при проф. В. Стоянов и проф. Ал. Райчев, както и хорово дирижиране при Л. Максимов и проф. Г. Димитров. От 1962 г. в продължение на 29 години работи като диригент на първия в света професионален смесен хор от лица с увредено зрение, който, по негова инициатива, от 1986 г. носи името “Академик Петко Стайнов”. През 1991 г. хорът е разформирован. През същата година основава първия частен камерен хор “Алилуя” за изпълнение и звукозапис на източно-православна църковна музика. В дългогодишната си практика като диригент е реализирал повече от 3000 концерта в България, Германия, Колумбия, Унгария, Полша и др., като голяма част от репертоара заема българската музика. Лауреат е на различни хорови конкурси и фестивали. Инициатор е на първия в целия балкански регион конкурс за нови хорови източно-православни църковни песнопения “Нека бъдем по-добри” (1994 г.), вследствие на което се създават над 100 нови песнопения от български автори. Автор е на оркестрова, камерна и хорова музика, сонати и други пиеси за пиано; над 400 хорови, солови, детски и други песни. Сред хоровите му произведения се откроява ритуалната и концертна църковна музика, която е централен жанр в творчеството му още от средата на 60-те години на ХХ век.
Стоян Бабеков е автор на 2 литургии и др., между които “Сборниците за Рождество Христово”, “Богородични тропари” и “Три херувимски за еднороден хор”; автор е на сборника “Източноправославни народни песнопения”. Т.1 (2003). Негови произведения са печелили награди на конкурси в България, Чехия, Полша и Колумбия, издадени са на грамофонни плочи, аудиокасети и CD, записани са за фонда на БНР и БНТ и др., “Дойче веле” и др., отпечатани са в България, Русия, Чехия, Куба и Колумбия.
Той е автор на изследването “Български инструментален концерт” (1962 г.), и популярната брошура “Как да слушаме музика”, на аналитични статии, свързани с песенното творчество на българските композитори, рецензии и др.
На 24 ноември в Голямата зала на "Доходното здание" (Сцената на Драматичния театър) в град Русе е премиерата на поетично - музикалния спектакъл "Свят и Храм". В него взимат участие актьорите Елена Петрова и Янко Лозанов, които заедно със симфоничния оркестър на Държавна опера - Русе под диригентството на Велислава Скрильова, ще ни потопят в магичен и..
Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. Доц. Антоанета Гранберг е изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция, председател на Комитета на шведските слависти, както и Комитета на скандинавските слависти и..
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат филма в най-гледания от 1989 година насам, и тълпите от хора на различна възраст, които извиват опашки пред касите на кината, толкова и отдаденият екип, който от пораждането на идеята за филмовия..
Гостът ни е някой, който може да се справи с много "Палави ноти". Певица, композитор, текстописец, дубльор на анимационни герои във филми – тя знае, че изкуството е бягане на дълги разстояния. В "Тийн Тайм" разговаряме с Венелина Миланова , ръководител на вокална група "Палави ноти"! Венелина споделя, че музиката за нея е била детска..
" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят. Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg