Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Най-лошата личност на света“ – в очакване на награди и номинации

Йоахим Трир и Ренате Рейнсве
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Отличен с награда за женска роля в Кан за актрисата Ренате Рейнсве, филмът „Най-лошата личност на света“ на норвежкия режисьор Йоахим Трир разглежда историята на 30-годишна жена, която е насред екзистенциална криза, докато се лута между кариерата, романтичните си избори и нежеланието за самоопределение. Това, което прави героинята Юлие толкова очарователна героиня, е екзистенциалният ѝ отказ просто да приеме това, което ѝ се случва. Несъкрушимата ѝ независимост я прави духовна родственица на персонажа на Жан Моро от Жюл и Жим, но тя е напълно оригинална личност. Усилията ѝ да намери себе си превръщат Юлие в незабравим персонаж, твърди кинокритикът Деян Статулов:

„Героинята притежава тази личност и емоционалност, която е адекватна на нашето съвремие. Тези проблеми съществуват във всяко едно време. Но тук има една типична женска чувствителност, която е присъща на средните хора. Ренате го прави с една лекота, небрежност и в същото време показва своите страхове. Самото заглавие в Норвегия като изречение води към самоподценяване, когато един човек се е провалил, използва се като израз, но всъщност просто допускаме грешки. И трите филми са представени на голям екран в България. Режисьорът успява да представи съвременния млад човек. Тук имаме една млада жена, в “Осло, 31 август“ имаме един мъж, който е загубил всичко, светът се движи, а той стои на едно място и е загубил много време в чакане и излъгани очаквания на реалността. Трир използва много хумор и много емпатия към героите, това е негов почерк. Мисля, че филмът „Най-лошата личност на света“ можеше да вземе наградата и за режисура на фестивала в Кан, но това е режисьорско решение. Очаквам, че филмът ще получи още награди, надявам се да получи заслужената номинация за "Оскар". Но смятам, че Трир е един от най-обещаващите млади режисьори на съвременното европейско кино.“

Йоахим Трир с този филм завършва своеобразната си филмова трилогия, която включва „Повторение“ и „Осло, 31 август“. Като режисьор, той демонстрира уникалната способност да улавя новите възможности, предоставени от младостта, в цялата им завладяваща еуфория. Самият Трир казва, че трите части на филма са поколенчески портрет и свидетелство за това какво е да бъдеш на 30 години през 20-те години на нашия век.

Повече чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петринел Гочев с нова книга и премиера в Дом "Витгенщайн"

"Маршът Компарсита" се нарича новата книга  на Петринел Гочев, която снощи беше представена в Драматичен театър - Габрово. На 15 май авторът ще има премиера и съвместна изложба, заедно с Гергана Змийчарова в BKI Haus Wittgenstein - Виена. През юни на Фестивала на камерните спектакли във Враца сборникът с новели "Маршът Компарсита" отново ще бъде..

публикувано на 13.05.25 в 13:15

Изложба на фотографката Катрин Лонгли в галерия "Синтезис"

На 15 май (четвъртък), от 18.30 ч. в галерия "Синтезис" се открива изложбата "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" на белгийската визуална артистка и фотографка Катрин Лонгли . Тя е родена в Белгия през 1980 г., живее и работи в Брюксел. Завършва фотография, комуникационни изследвания и антропология. Артистичният ѝ подход е..

публикувано на 13.05.25 в 11:24
Николай Томов, Нина Цанева, Жан-Рене Дюшеман и Ана Вълкова (от ляво надясно)

Жан-Рене Дюшеман и Николай Томов: "По следите на българите американци преди и сега"

В "Нашият ден" гостуват режисьорът Жан-Рене Дюшеман и журналистът Николай Томов, за да представят документалния филм "По следите на българите американци преди и сега" , създаден по Националната програма "Неразказаните истории на българите" на МОН, която превърна стотици български ученици в изследователи на българските следи по света.   Ана..

публикувано на 13.05.25 в 11:09

Vertigo: (не)умението да се променяме

Приспособяването към заобикалящата среда е най-естественият ход на човешкия организъм. Да се пригодиш, натъкмиш, е инстинкт за оцеляване. Това е начин да продължиш съществуването си във всяка възможна ситуация. Тялото търси начин да му бъде удобно в нови условия, да му е комфортно, отново познато и сигурно. Винаги ли обаче промяната означава..

публикувано на 13.05.25 в 10:10

XXVII Национален фестивал на детската книга се провежда в Сливен до 14 май

Двадесет и седмото издание на Националния фестивал на детската книга – Сливен 2025, организиран от Регионална библиотека "Сава Доброплодни" в партньорство с Министерството на културата, Община Сливен, Областната администрация, ДАБЧ, най-големите детски издателства и много приятели и спомоществователи, се открива днес и ще продължи до 14 май...

публикувано на 13.05.25 в 09:28