Международното изследване PISA ще се проведе през тази година – коя е новата област, в която предстои да бъдат изследвани знанията на младежите? Какви ще бъдат критериите, къде могат да се видят примерните задачи и как ще се извърши подборът на ученици и училища? Изследването се провежда пред три години и всеки път акцентът се поставя върху различна тема. Какъв е фокусът на това изследване?
Темата коментира в “Нашият ден“ Наталия Василева, гл. експерт в Центъра за предучилищно и училищно образование.
“В “PISA 2022“ основната оценявана област ще бъде математика. Допълнителна област, която ще бъде оценена този път в PISA, ще бъде т.нар. "творческо мислене". Основният акцент ще бъде върху математическата грамотност на 15-годишните ученици в цял свят.“
Оценка на творческото мислене
“PISA няма за цел да преценява дали учениците от дадена държава се развиват по-добре творчески или не, те приемат, че творческото мислене е нещо повече от измислянето на произволни идеи.
Приема се, че това е компетентност, която се основава на знания и на практика, която трябва да помага на хората, за да постигнат по-добри резултати, което ще рече, че всеки един човек е способен в по-голяма или по-малка степен на творческо мислене. Задачите, с които ще бъде изследвано творческото мислене, са много визуални и творчески.“
Критерии за подбор на училища
“Подборът става на две стъпки. Първо се избират училищата . Даваме рамка с всички училища, в които се обучават 15-годишни ученици в България.
От тези училища САЩ правят случайна извадка ни връщат около 200-220 училища, които трябва да влязат. Тази година се включват 207 училища от България.
След като са избрани училищата, получаваме броя на абсолютно всички ученици, които са родени през 2006 г. След това се прави случайна извадка. От всички 120 ученици, родени през 2006 г. в определени училища, се избират 53. Тези 53-ма ученика човека участват в изследването PISA. Те не могат да бъдат заменяни, ако някой от тях отсъства, така че веднъж избрани тези ученици остават до края, независимо дали са училище в конкретния ден, в който се провежда изследването в тяхното училище. Нашите резултати в PISA до момента винаги са били ниски, но устойчиви.
Като изключим учебните програми, които не са пригодени в голяма степен към това, което оценяваме, големият проблем при нас е липсата на мотивация на учениците да участват в подобен тип изпит.“
Какви трябва да бъдат резултатите
“Средният резултат, към който всички държави се стремят е 500 точки. В момента, в който стигнем близо до заветните точки, можем да кажем, че учебните ни програми дават ефекта, който сме заложили. Или нашите ученици имат вече начините, по които да прилагат това, което са научили в училище.“
Чуйте повече в звуковия файл.
Програмата за международно оценяване на учениците (PISA) е разработена от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) през 1990-те години като периодично международно стандартизирано оценяване на 15-годишните ученици. Тя възниква в отговор на необходимостта от разработване на индикатори за сравняване на качеството на образованието в отделните държави. Програмата се осъществява съвместно от ОИСР и от държави, които не членуват в организацията. Началото е поставено през 2000 г., когато е осъществен първият етап на проекта – PISA 2000.
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът..
Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия? Дали се стреми към по-близко общение с Бога? За..
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg