Не сме свикнали да свързваме технологиите със сферата на човешките взаимоотношения, но това не значи, че такива не съществуват.„Това са всички форми на взаимодействие между хората с цел да се създаде човешки продукт“ – формулира накратко Светлана Нанчева, една от създателите и водещите фигури в сдружение "Професионален форум за образованието“. "Самото образование е вид човешка технология – продължава тя – вариантът, който ние продължаваме да използваме и той доминира в нашето всекидневие, е класно-урочната система. Тя според мен вече не е адекватна изобщо.“
"Технологията ни освобождава от необходимостта непрекъснато „да преоткриваме топлата вода“. Във всяка цивилизация съществуват човешки технологии, ритуалите са също някакъв вид човешки технологии, те просто помагат да се организира човешката дейност и в това няма нищо лошо. Лошо става, когато този технологичен цикъл, така да го наречем, започва да изключва творческия елемент, защото тогава наистина се губи и вдъхновението, и свободата и нещата се свеждат до едно формално изпълнение – нещо, което виждаме непрекъснато в живота.“
Класно-урочната система, която продължава да е водеща в средното образование, е създадена преди няколко века, и е ярък пример за драстичното изоставане на човешките технологии от „техническите“. Далеч преди опитите на днешните педагози да осъвременят организацията на човешките взаимодействия в образованието, техни предшественици като забележителния Януш Корчак настояват за правото на децата на уважение и правото на грешка. Нашата образователна система продължава да „наказва“ грешките, вместо да ги приема като трупане на опит.
„Ако ние оценяваме всяка грешка, ние наказваме всяка инициатива на търсене и на пробване. Един изобретател прави стотици грешки, за да стигне до своето откритие“ – продължава Юрий Анджекарски, другата водеща фигура в сдружението. Той добавя и едно ново право, което според него съответства на съвременното развитие на технологиите – правото на всички, включително и на децата, на непрекъснат информационен и комуникационен достъп. Парадоксално, но училището като че ли се опитва да ограничи използването на огромните възможности на дигиталните устройства и средства за комуникация. Какъв отговор на опасенията ни от все по-голямото присъствие на дигиталните технологии в живота на децата ни, включително и в училище, дават двамата педагози, чуйте в записа. Разговорът в рубриката „Всичко за образованието“ е по повод среща-семинар, проведена по проекта „Човешките технологии в дигиталния свят“ на сдружение „Професионален форум за образованието“.
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..
В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс , гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах." , събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената. Звезден прах:..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg