Галерия "Нюанс" представя самостоятелната изложба на скулптора Хари Арабян, която има заглавие "Тишина". И тук идва любопитният факт, че експозицията, съставена от пластики, е изработена изцяло от стъкло, по-точно използвани са различните свойства на стъклото, този извечен и с изключителни възможности материал. Скулптурите, родени от творческите му и чисто човешки търсения, интерпретират вечни теми и образи, пречупени през характера и чувствителността на автора.
Хари Арабян е един от интересните съвременни скулптори, които търсят иновативни, сложни съчетания на различни материали, като им дава ново звучене. Вечните теми са подсказани от посвещенията на самите творби, аранжирани артистично в пространството на галерията – "Спомени за една катедрала", "Жертвоприношението на Авраам", "Тишина", "Юдит", "По Благовещение", "Смъртта на един мит" и др. Това са митовете и спомените на човечеството през вековете, търсейки в тях опора, вяра, мъдрост и божественост.
И тук идва най-мощното и същностно изразяване на този материал – стъклото. Той има внушението и така е изработено, че звучи и като метал, и като бронз, и като камък, с мощна фактура, подобна на базалт или оникс. Цветовете също са различни – черно, сиво, жълто.
В звуковия файл чуйте какво разказва Хари Арабян за изложбата "Тишина" и за любовта му към стъклото.
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
Всяко време има своето съвременно изкуство. Това е сякаш самоочевидна истина, върху която не се замисляме. А може би трябва. Често чувам, че нашето днешно съвременно изкуство е неразбираемо, че не е ясно какво е искал да каже авторът, а друго си е класиката, която виждаме в музеите. И също толкова често ми се е искало да попитам дали наистина..
Изложбата "Четири поетични стихии" в Националния литературен музей показва лични вещи, ръкописи и книги на поетесите Блага Димитрова, Станка Пенчева, Весна Перун и Ваня Петкова. Експонатите са дарени от родственици на четирите поетеси и са подредени от литературната изследователка и уредник на Националния литературен музей Катя Зографова...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото. Един от тях е проф. Златимир Коларов – ревматолог, общественик, писател и сценарист , човек, чиято дейност се простира отвъд медицината и пренася лечителската сила и в света на литературата и..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg