Национален младежки форум е най-голямата младежка платформа в България, която обединява в състава си 46 младежки организации от цялата страна. Те са пълноправен член на Европейски младежки форум и активен партньор на национални и европейски институции в изграждане и застъпничество за младежки политики.
Какво е да си на чело на такава голяма организация?
“Това е изключително голяма отговорност. Да представляваш първо, един голям и разнороден брой от младежки организации, тъй като тези 50 организации са с много различен профил и приоритети и изисква постоянно съобразяване с динамиката между различните организации в мрежата.
Постоянно променящата се политическа картина в България ни предизвиква буквално всеки ден“, казва в ефира на “Нашият ден“ Мирослав Цеков, председател на “Национален младежки форум“.
Доброволчеството у нас...
“Гражданските организации в България разчитат почти изцяло на доброволци. Много малко са тези, които могат да си позволят дългосрочно и устойчиво да имат нает персонал, който да работи по-дълго време. Голяма част от гражданските и младежките организации се финансират на проектен принцип“, посочва още той и подчертава:
“Доброволчеството у нас все още не е регламентирано. В последните 15 години бяха направени много опити да бъде приет закон за тази дейност в България. През 2006 г. е първият проект“.
Едно от големите заключения, които направихме в дискусията тази година е, че самият граждански сектор трябва да постигне консенсус как трябва да изглежда този закон. Впоследствие да упражни едно доста по-активно застъпничество в посока на това той да бъде приет, за да си гарантираме, че правата на доброволците и техните интереси ще бъдат защитени“, казва още Цеков.
Хората в България имат готовност...
“В моменти, като този с наводненията в Карловско, проличава, че хората в България имат готовност да се включат в доброволчески дейности и култура на организирано доброволчество. Нещо, което дава добър сигнал.
Друг добър сигнал, който отчитаме в последните години е, че доста от по-новите компании насърчават груповото и организирано доброволчество. Някои от тях организират доброволчески екскурзии за техните екипи, което означава, че в България има и бизнес, който разпознава ползите от доброволческата дейност. Има добро разпознаване и сред самото общество, въпросът е да навържем тези точки с подкрепата и насърчаване на доброволчеството да се превърне в държавна политика“, пояснява още той.
Приоритети на организацията...
“Национален младежки форум“ се намира в своя втори стратегически период. В него имаме четири основни стратегически приоритета. Първият от тях е младежка работа. Той е свързан най-вече с разпознаването на ползите от младежката работа и създаването на необходимите предпоставки тя да се развива. Това не касае младите хора, които работят, а се отнася до набор от дейности, които се извършват от хора със специализирана подготовка.
Освен младежка работа имаме и младежко включване и овластяване. Това е един от ключовите ни приоритети, защото в него влиза голямата тема за младежкото участие, която е хоризонтална и най-значима в младежкия сектор.
Младежки права е тема, която винаги е релевантна и засяга тази част от правата на човека, които в младежка възраст биха били поставени в риск. Силни младежки организации е друг приоритет, свързан с това да защитава пространството, в което младежките организации осъществяват своята дейност“, посочва Мирослав Цеков в интервю за БНР.
Как се реализират целите - чуйте от пълния разговор в звуковия файл.
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg