Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елена Такева: В Индия цветовете са два пъти по-ярки

Обичам в "Покана за пътуване" да каня хора, превърнали страстта си към пътешествия в професия. Елена Такева е една от тях. Тя странства по света по служба – сключва договори с хотели и чуждестранни агенции, пише програми за наши туроператори, но всъщност работата ѝ е "страничен ефект" от стремежа да види колкото може повече от планетата земя. Една от любимите ѝ посоки е Индия. Признавам, че макар десет пъти да съм ходила в едномилиардната държава, не мога да задавам на Елена адекватни въпроси, защото тя обича места извън утъпканите пътеки. И наистина случаят я е отвеждал все в места с труднопроизносими имена.


Според Елена, Индия е място, където цветовете са два пъти по-ярки. Розово, което изгаря очите ти, синьо, в което можеш да се удавиш. И душевност, в която можеш да се изгубиш.

"Усмивката, която изпратите, винаги се връща". Тази индийска мъдрост кара моята гостенка Елена Такева да се връща отново и отново в необятната държава, за чието опознаване един живот никога не е достатъчен. Тя е виждала живите светци – садхите на Варанаси, с боядисани в бяло лица и тела. Състезанията със "змийски" лодки с по 100 синхронизирани гребла в Керала, обожава  Калкута, но мечтае за Ладак.

Чуйте разговора с Елена Такева в звуковия файл.


Снимки: личен архив на Елена Такева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32