Преди 15 години кварталното училище е изправено пред застрашителна перспектива. След механичното преместване в него на ученици от помощно училище и значителен брой деца от уязвими групи балансът на изградената система е силно нарушен. Децата от квартала започват да се прехвърлят в други учебни заведения, резултатите на учениците силно се понижават и училището е напът да се превърне в едно от за жалост немалкото сегрегирани учебни заведения.
Остротата на проблема мотивира директора и екипа да направят решителни промени, за да запазят доброто равнище на обучение и да осигурят пълноценната интеграция на учениците от уязвими общности. Училището има традиции в областта на изобразителното изкуство и спорта, които се запазват, въвеждат се занимания в областта на религията и гражданското образование, където след време се постигат изключително добри резултати на национално равнище. Основното обаче е позитивна работна атмосфера, инвестирането в квалификацията на екипа и най-вече в хуманния индивидуален подход към всяко дете с уважение към неговите способности и култура.
"Всяко едно дете е една вселена и ние имаме много добре изградена система за оценяване на постиженията на всяко едно дете" – казва директорът Румен Петков. Изработена е система за стимулиране на постиженията на децата. Учениците от 5 до 7 клас получават стипендия за отличен успех. Успехът се измерва всеки срок, като постиженията на учениците се оценяват индивидуално и тези, на които не им достига да получат стипендия, се стимулират с посещения на културни, архитектурни, исторически забележителности в страната, кино, театър и книги.
Въвеждането на новата система на организация, работа с децата, атмосфера и отношения не става бързо и лесно. Някои учители напускат, други се присъединяват към екипа. Днес училището се гордее с положителния си обществен имидж и с примера за успешна училищна политика в областта на интеграцията на деца от социално уязвими групи, в това число и роми, с "позитивна и устойчива мултикултурна среда, в която социалните, културните и етническите различия са в унисон с традиционните български и европейски културни ценности", както гласят целите на проекта "Възможно е!".
Чуйте разговора с директора Румен Петков в звуковия файл.
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg