Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чл.-кор. проф. д-р Цветелина Танкова

Диабетът: За нуждата от достъп до грижи и иновативни терапии

Медикаментите за диабетно болните, трябва остават в България

| Интервю
Проф. д-р Цветелина Танкова, ръководител на Катедра по ендокринология МУ-София, началник на Клиника по диабетология в УСБАЛЕ "Акад. Иван Пенчев", София.
Снимка: БГНЕС

По данни на Международната диабетна федерация в България има над 519 000 с диабет, а 140 000 са засегнати от заболяването, но не знаят и не се лекуват.

"Референтните стойности на кръвната захар, това са за международно приети норми. Всеки един от нас, ако трябва да кажем, че е с нормална кръвна захар, би трябва при изследване на венозно взета кръв да е 6.1 mmol. Ако имаме такава кръвна захар, това означава, че сме здрави."

Това казва в интервю за БНР чл.-кор. проф. д-р Цветелина Танкова, ръководител на Катедра по ендокринология МУ-София, началник на Клиника по диабетология в УСБАЛЕ "Акад. Иван Пенчев", София.

Когато има гранични стойности, рискови фактори, се налага да се проведат и някои други изследвания. Един много точен показател е т.нар. "гликиран хемоглобин". Това изследване може да бъде направено по всяко време на деня, няма връзка с приема на храна и отразява средното ниво на кръвната захар през последните три месеца. Ако тази стойност е над 6.5% , тогава човек е с диабет. Но при стойности между 5.7% и 6.4% може да се говори за преддиабетно състояние.

Добрият контрол на диабета се изразява в поддържане на нормални стойности на гликирания хемоглобин (<7%) и кръвната захар на гладно (4-6.1 mmol/l) и след хранене (<7.8 mmol/l), както и в избягване на драстично понижаване на кръвната захар, контрола на кръвното налягане и липидите, контрола на теглото и индекса на телесна маса. Всяко понижаване на стойностите на гликирания хемоглобин с 1% намалява риска от усложнения като инсулт (12%), инфаркт (14%), сърдечна недостатъчност (16%) и ампутации (43%).

Антидиабетни медикаменти

Новите групи лекарствени препарати за диабет за редуциране на теглото станаха много популярни. Това от своя страна доведе до въвеждането на електронни рецепти за лекарства от този тип в България.

"Това са скъпи медикаменти и имат показания за лечение на захарен диабет тип 2 и нашите пациенти получават напълно безплатно, за да контролират нивото на кръвната захар", посочва тя.

Глюкагоноподобните пептид-1 рецепторни агонисти (GLP-1 RAs) са група лекарства, които се използват за лечение на диабет тип 2. Те са много ефективни при понижаване на нивата на кръвната захар. Като допълнителен бонус, някои също са показали ползи за здравето на сърцето и бъбречната функция, както и намаляване на теглото.

"Това са скъпи медикаменти и имат показания за лечение на захарен диабет тип 2 и нашите пациенти получават напълно безплатно, за да контролират нивото на кръвната захар“, пояснява тя.

И допълва, че имаше период от време, когато пациентите с диабет са преустановили лечението за известно време и влошиха нивата на кръвната захар, тъй като имаше дефицит на тези медикаменти поради възможността да се ползва и за осезаемо намаляване на теглото.

Инхибиторите на натриево-глюкозния котранспортер 2 (SGLT2) са терапевтичен принцип, който е част от арсенала за лечение на диабет тип 2. В България те са налични от близо 10 години. Те осигуряват протекция на сърцето и бъбреците и при пациенти, които нямат диабет.

Инсулин

"Много странно е, че през определен период от време изчезва един или друг вид инсулин, или други медикаменти. Явно това е с оглед на по-ниските цени в България и възможността тези лекарства да бъдат реекспортирани към други страни“, твърди ендокринологът. 

Инсулинът е животоспасяващо лекарство. Изключително важна стъпка е медикаменти, нужни на пациентите, да останат в България, а да не отиват навън.

Вирусни инфекции

"Всяка една инфекция повишава нивото кръвната захар. Може по време на инфекцията да се увеличи кръвната захар дори на човек, който няма диабет. Това, което ни направи впечатления в рамките на Covid-19, е, че вирусът атакува директно клетките на панкреаса, които произвеждат инсулин. Видяхме, че Covid-19 отключи тежък диабет при доста хора и трудно влизаше в норма и граници. Като резултат се увеличи и метаболитният синдром, като там налице е повишена кръвна захар, има отклонения в мазнините в кръвта, отклонения в чернодробни показатели, както и артериалната хипертония."

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58

Безплатни прегледи за туберкулоза в Пазарджик

В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..

обновено на 11.12.24 в 13:12

Ключът към Бога

В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..

публикувано на 11.12.24 в 12:35
Аркади Шарков

Контрол и ефективност: Ключови предизвикателства пред бюджета на НЗОК за 2024 г.

През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..

публикувано на 11.12.24 в 11:57