Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителят е учител само тогава, когато самият той се учи

Проф. Янка Тоцева за качествената квалификация на учителите

Снимка: БГНЕС

Ако за всички нас все повече става належащо да учим и да повишаваме квалификацията си през целия трудов стаж, то за учителите това е задължително. Не само поради констатираните дефицити в университетското им образование, но и заради изключителната скорост на промените в изискванията към професията, технологичните нововъведения, нагласите и очакванията на учениците и обществото.

Продължаващата квалификация на педагогическите специалисти е нормативно регламентирана и задължителна, дали обаче тя действително води до повишаване на качеството на работата им и на постиженията на учениците.

Основателни ли са впечатленията, че учителските квалификационни курсове често са формални и по-скоро са повод за отдих и забавления в приятна обстановка. Как би могло да се контролира качеството и ефективността им. Как самите училищни екипи да изберат организациите, които провеждат реално полезни и необходими за работата им обучения.

С тези въпроси в рубриката "Всичко за образованието" се обръщаме към проф. Янка Тоцева, председателка на новоучредената Национална асоциация на организациите за квалификация на педагогическите специалисти  (НАОКПС)

Целия разговор чуйте в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На пазар и битак в Бишкек

"Източният пазар е цяла вселена. Неговите цветове и аромати   ще разкрият един особен, богат свят, който съществува извън политиката, религията и всякакви разделения... Той има свои собствени закони, които на първо място се основават на искреността. Вземете например пазарлъкът, без който е трудно да си представите ориенталски пазар. Цяла култура на..

публикувано на 19.10.24 в 16:20

Пътеводител на Братислава

"Столицата на Словакия – Братислава, е един много уютен град с много приятна творческа атмосфера", казва Ваня Радева, директор на Българския културен институт в града. Тя разказва как се променя словашката столица през последните години, но също и какво значение имат музикалните традиции тук и защо дори днес България попада в топ 5 на най-посещаваните..

публикувано на 18.10.24 в 08:45
доц. Екатерина Йорданова

Ден на отворените врати в Института по физика на твърдото тяло при БАН

Институтът по физика на твърдото тяло при Българската академия на науките организира Ден на отворените врати, който ще се проведе на 18 октомври 2024 г. от 10:00 до 16:00 часа на адрес гр. София, бул. "Цариградско шосе" 72, научен комплекс на БАН-2. Под мотото "Магията на физиката – от лабораторията до иновацията и как науката движи технологиите", по..

публикувано на 18.10.24 в 08:05

30 години специалност Балканистика в Софийския университет

С международна научна конференция "Балкански паралели" на 17 и 18 октомври Факултетът по славянски филологии и Катедрата по общо, индоевропейско и балканско езикознание отбелязват 30 години от основаването на специалността Балканистика. Защо изтъкнати учени като проф. Моско Москов решават, че има необходимост от такава специалност, кои са първите..

публикувано на 17.10.24 в 09:43

Шахът на политическата дъска

Стогодишнината от основаването на ФИДЕ – световната шахматна федерация, е повод да си припомним как тази игра на война често е служила и като многоходова комбинация в политическата игра с националистически, идеологически и доктринални измерения. Сблъсъците между Фишер, Петросян и Спаски, интригите около двубоя между Карпов и Корчной, Карпов и..

публикувано на 17.10.24 в 08:10