Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът Fast Danube: Пред какви рискове се изправя българският бряг на Дунав?

| обновено на 10.01.24 в 12:50
Река Дунав при Видин
Снимка: Полина Тодорова

Има ли опасност от свлачища в Дунавския район и други тревожни последствия от проекта за увеличаване на корабоплаването по реката, популярен като Fast Danube?

В рубрика "Темите на деня" на "Нашият ден" разгледахме един от ключовите проекти, който в момента привлича вниманието на обществото и еколозите, както и на други заинтересовани страни. Това е проектът за увеличаване на корабоплаването по Дунав, наричан Fast Danube. За да разберем повече за възможните последствия и опасности, свързани с неговото изпълнение, разговаряме с Димитър Куманов от сдружение "Балканка".

“Ако се върнем назад и си спомним какво беше някога в Лом, тогава се пътуваше по Дунав целогодишно. Имаше малки пътнически корабчета на въздушна възглавница, с които се пътуваше поне от Видин до Русе, а сигурно и до Силистра се е стигало. Решението за корабоплаването е да се модернизира флотът", казва той.

В предаването Куманов обяснява, че идеята на проекта Fast Danube включва няколко дейности, включително удълбочаване на пространството, в което корабите плуват, неговото изместване към българския бряг и построяване на изкуствени острови в реката, както и други хидротехнически съоръжения. Този проект има за цел да позволи корабоплаване по Дунав почти целогодишно.

Въпреки тези амбициозни планове, появилите се загрижености се свързват със състоянието на свлачищата в Дунавския район. В интервюто Куманов споделя, че около 2/3 от дължината на българския бряг на реката са засегнати от свлачища. Специалисти от МГУ и БАН изразяват становища, че ако проектът се изпълни, свлачищата биха могли да се активират.

Това предизвиква сериозни опасения и въпроси за възможните екологични и инфраструктурни последствия. В момента се провеждат изследвания и дебати, които трябва да помогнат да се определи точното влияние на Fast Danube върху Дунавския район и как може да бъдат намалени потенциалните рискове.

Остава да се види как ще се развие този важен проект и дали ще бъдат взети под внимание всички аспекти и опасения, свързани с него.

Чуйте подробности в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Царството Божие

На всички ни е известно, че раждането на Спасителя разделя историята на човечеството на два етапа – преди и след Христа. По какви причини става това деление, защо в Стария Завет Бог дава Своето откровение на избрания израелски народ и защо в Новия Завет този народ е отхвърлен и Бог сключва нов завет, с всички повярвали в Неговия Син? Отговор на..

публикувано на 15.12.24 в 09:35
Дамяна Велева

Дамяна Велева: Гласувахме за Пеевски, пуснаха ни лампите

Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести в малка родопска община стигнаха до София", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" корупционните модели и зависимостите на гражданите от властимащити кметове в малките населени места...

публикувано на 15.12.24 в 08:55

Мими Шишкова: Отговорността е в нашите ръце

Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..

публикувано на 14.12.24 в 09:10
Меги Попова, Надежда Московска, Виктория Драганова, Венцеслава Кожухарова (от ляво надясно)

Всеки преход ли е труден

Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив?  Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..

публикувано на 14.12.24 в 08:00
адв. Елка Пороминска  (вдясно) и Анелия Торошанова

Разпореждане с имот или имущество – видове завещания

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в  ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..

публикувано на 13.12.24 в 15:00