След фестивалите в Ямбол през 2015 г., Казанлък през 2016 г., Пазарджик през 2017 г., Русе през 2018 г., Стара Загора 2019 г., двата онлайн фестивала през 2021 и 2022 г. и София 2023 г. отправяме поглед към деветия по ред географски фестивал в България. На 27 и 28 април 2024 г. Бургас беше и географска столица на България, ставайки седмият град, приемащ Фестивала!
Българският географски фестивал, който се провежда ежегодно от 2015 година, има роля в образователния и културен живот на страната. Профилът на участниците е разнообразен - от ученици и студенти до преподаватели и представители на бизнеса, споделя в интервю за предаването "Нашият ден" доц. д-р Евгения Сарафова от Геолого-географския факултет на СУ.
"Фестивалът стартира през 2015 година в Ямбол, благодарение на ентусиазма на г-жа Радка Цингова, преподавател по география", разказва доцент Сарафова. Сред вдъхновителите на събитието е и проф. Румен Пенин, който е основен двигател на инициативата.
Доцент Сарафова посочва също значението на ГИС (Географските информационни системи) в съвременното образование. "ГИС е технология, която съчетава класическата география с иновативни методи за анализ на пространствени данни, широко използвана дори в управлението на градския транспорт", обяснява тя.
Преподавателката е и автор на първото българско учебно помагало по картография, което се представя във формат на онлайн ресурс. "Исках да създам място, където мога да споделям своите презентации и знания със студентите, като подхождам към картографията като към занаят, който трябва да се учи чрез практика", казва тя.
За учениците, участващи в географския фестивал, са организирани различни състезания, включително отборната "Географияда", както и индивидуални надпревари, които предизвикват креативност и сплотяват младите хора.
Инициативата продължава да вдъхновява и свързва хора с интерес към географията и да разкрива нови образователни възможности за младите, впечатлявайки с мащаба и значимостта си в българското образователно пространство.
Евгения Сарафова е и автор на първото българско помагало по картография.
"Да, това е един сайт, който направих навремето, когато още нямах нищо написано. Исках да има място, в което да качвам презентациите ми за студентите. Гледах максимално да обхвана различните аспекти на картографията, такава, каквато аз я виждам. Картографията е много практически ориентирана дисциплина, тя е свързана с много практика и даже обичам да казвам, че тя е занаят и трябва да се учи с правене, а не толкова с четене", посочва тя.
Чуйте разговора в звуковия файл.
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Митарят и фарисеят заедно влизат в Божия храм, но колко различни са молитвите им се вижда от текста. Ето защо и до днес фарисеите са останали символ на лицемерие и скрита греховност. По времето на Христос те "стриктно” и показно спазват Божия закон, но в душите си остават горди, високомерни и безчовечни. Като благодари на Бога, единствената мисъл,..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg