Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

| обновено на 26.07.24 в 12:13
Снимка: БТА

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35.

За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена с техните нужди. Академията за учители е организирана от Асоциация "Български език – език европейски" и Интернационалната асоциация "ЕдюкАрт" с подкрепата на Министерството на образованието и науката.

В ефира на "Нашият ден" се включват Вяра Михайлова, една от авторите на обучителната концепция, както и Любина Папазова, преподавател в детска градина "Зайченцето бяло" в Париж и участник в Академията.

"От години знаем, че учителите в българските неделни училища имат нужда и желание да надградят знанията и уменията си за преподаване на български език зад граница. Много от учителите не са филолози или българисти, което прави нуждата още по-голяма. Децата, които посещават българските неделни училища, все повече са с ограничен достъп до български език вкъщи. Много от тях са във второ и трето поколение в чужбина и изучават езика по-скоро като втори или чужд. Затова има потребност учителите да отговорят на тази нужда", споделя Вяра Михайлова.

"Академията е целогодишна и предлага продължителна подкрепа за учителите. Има групи за начален училищен етап и предучилищен, като сесиите са съобразени с нуждите на учителите и съответната възрастова група на учениците. Започваме с интензивно въвеждащо обучение на живо в София. След това, в рамките на учебната година, учителите ще имат възможност да прилагат наученото, да събират обратна връзка и да надграждат в рамките на четири допълнителни онлайн сесии", допълва Михайлова.

"Ние учим много чрез преживяване. Участниците влизат в обувките на учениците и чрез дейности на чужд език си дават сметка какво означава за децата, когато не владеят езика достатъчно добре", споделя Любина Папазова в ефира на "Нашият ден".

Инициативата за академия за учители в български неделни училища е значителна стъпка към предоставянето на необходимата подкрепа и обучение за учителите, работещи с български деца зад граница. С целогодишната си програма, тя предлага иновативни методи и възможности за надграждане на професионалните умения, които ще допринесат за по-успешното преподаване на български език и култура. 

Как се организира подобно събитие, можете да чуете от разговора с Камелия Конакчиева-Трибулен, ръководител на учебните заведения, действащи към Асоциацията "Български език – език европейски" в Париж, Франция. 

Чуйте разговорите в звуковите файлове. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цитаделата на Анкара – животът тук не е спирал през вековете

Цитаделата на Анкара, или какви истории разказва камъкът

Като говорим за Анкара, може би още в началото трябва да кажем, че до 1930 г. градът е известен под името Ангора, а в античността като Анкира. Анкара е била културен и търговски център, както и важна спирка по Пътя на коприната. Столицата днес е вторият по големина град в страната, с население от близо 6 млн. души. А разказът за Анкара може да..

публикувано на 17.10.24 в 15:05
Църквата

София от Античността до края на XIX век – публична лекция

Насочваме вниманието на слушателите на "Нашият ден" към интересно събитие на тема културното и историческо наследство в столицата. Доц. д-р Боян Думанов ще проведе публична лекция на тема "Сердика – Средец – София: От Античността до края на XIX век". Доц. Думанов е ръководител на департамент "Археология" към НБУ, като   лекцията му ще..

публикувано на 17.10.24 в 11:26
Проект за паметник

Урок по родолюбие извън класната стая

Запознаваме слушателите на "Нашият ден" с един учител, който преподава урок по родолюбие извън класната стая. Разговаряме с младия преподавател по история и география Славчо Свиленов, решил да дава частни уроци, а всички получени от тях пари да дарява за изграждането на паметник на радомирските воини . Благородната инициатива, обединяваща в..

публикувано на 17.10.24 в 09:30

Талиите ни тежат на здравеопазването – какво предлага Великобритания

В Обединеното кралство безработните, страдащи от затлъстяване, ще бъдат подложени на терапия с инжекции против затлъстяване , обяви министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг.   Новото поколение лекарства, към които спада и нашумелият "Оземпик", би могло да облекчи натиска върху националното здравеопазване на Великобритания, причинен от броя..

публикувано на 16.10.24 в 13:33

Днес отбелязваме Световния ден на анестезиолога

На 16 октомври отбелязваме Световния ден на анестезиолога – специалистът, който държи в ръцете си тънката граница между живота и смъртта. Ето защо тази година професионалният празник минава под мотото да бъде опазено психичното, емоционално и физическо здраве на работната сила в медицинската специалност. Гост в Lege Artis е анестезиологът..

публикувано на 16.10.24 в 11:39