В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията.
След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат двама полицаи, а скоро след тях – и още двама криминалисти. На място тя описва случката на лист хартия и е убедена, че всичко е приключило. Но няколко дни по-късно получава обаждане да се яви в районното полицейско управление, за да даде официални показания.
Тодорова сравнява този инцидент със случай отпреди 30 години, когато също ѝ се наложило да пише обяснения в полицията. Тогава, в съвсем различна обстановка, кварталният полицай я инструктирал с ритмично почукване по бюрото и груб синтаксис какво да напише. Описва този случай като истински шок, който оставя у нея спомени за неадекватното отношение и липсата на професионализъм.
Настоящият ѝ опит обаче е различен. Полицаите, с които разговаря, са учтиви, интелигентни и внимателни в работата си. "Симпатични и делови момчета", описва ги Светла, подчертавайки техния прецизен подход и професионализма, с който подхождат към случая. Те ѝ показват записи от камери, на които се виждат предполагаемите извършители, и я молят да ги разпознае. Но Светла не успява да потвърди със сигурност, тъй като е видяла крадците само за миг в стресова ситуация.
Тя отбелязва и нещо, което намира за типично за българските институции – анонимността на служителите. Никой от полицаите, с които разговаря, не се представя, въпреки че те изискват нейните лични данни в пълен обем.
Случаят завършва с разочарование – макар полицаите да идентифицират предполагаемите извършители, липсата на неоспорими доказателства прави невъзможно тяхното задържане. Този епизод подчертава несъвършенствата на системата – както човешките закони, така и ограниченията на съвременната съдебна практика.
„Да, яд ме е, че крадците ще оберат и други хора. Полицаите също ги беше яд. Аз загубих пари, те загубиха време“, споделя Светла. Въпреки разочарованието тя остава вярна на принципите на цивилизованото общество – презумпцията за невинност. „Нека тя работи, колкото и несъвършена да е. Защото иначе ще се превърнем в това, което всъщност преследваме.“
Този разказ е не само момент от живота на Светла Тодорова, но и размисъл за сложността на законите, ролята на институциите и моралните дилеми, които съпътстват справедливостта.
Чуйте разказа в звуковия файл.
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg