Изгрев

неделя, от 6.05 до 7.00 часа

Предаването стимулира предприемаческия дух във всички отрасли на земеделието и животновъдството, рибарството и аквакултурите, в селския туризъм; популяризира опита и добрите практики на семейните стопанства, съхраняването на местните занаяти, ритуали, традиции, родовата памет и приемственост в занятията, инициативите и дейностите за подобряването на качеството на живота в малките селища. Разяснява политиката за развитие на селските райони и възможностите за усвояване на средствата по европейските програми. Проследява осъществяването на контрола по опазването и стопанисването на язовирите, рибните басейни, горите; опазването на националните и природните паркове, природните и биосферни резервати; обсъжда законодателните предложения и промени в горския сектор и във всички отрасли на земеделието, животновъдството, рибарството и аквакултурите. Търси мнение и коментар от страна на експертите. Следи тенденциите в развитието на селскостопанската наука у нас и по света; предлага актуална информация за опита на други страни, за важни селскостопански кампании, за движението на цените на селскостопанската продукция по борси, пазари и тържища. Предаването "Изгрев" е насочено както към производителите, преработвателите и жителите на отделните селища, така и към специалистите в различни местни и държавни институции, според случая и към законодателната власт.

Екип на предаването: Зорница Гъркова, Елина Величкова, Оля Стоянова

Публикации

Гъби в Поликраище

Антония и Ивайло Койчеви от великотърновското село Поликраище отглеждат култивирани гъби от много години, създавайки с малки стъпки своя технология.  Отнема време и усилия семейството да се реши и на следващата стъпка – разработването на рецепти за..

публикувано на 07.11.22 в 16:15
Нели Радева

Новото амплоа на розовото масло

Изненада е да видите паста за зъби, изложена за продажба в пекарна. Още по-изненадващо е когато разберете, че тази паста за зъби ухае на розово масло. На пазара има множество и най-разнообразни пасти за зъби, но такава с розово масло надали сте..

публикувано на 18.09.22 в 10:45
Силвия Идакиева и Петър Бозуков

Хляб с квас и любов в Казанлък

Преди четири години семейството на Силвия Идакиева и Петър Бозуков се впуска в приключението хляб с квас, създавайки малка пекарна в град Казанлък. За да се осъществи това приключение, Петър трябва да премине през множество обучения и да потърси точните..

публикувано на 15.09.22 в 08:23
инж. Галина Ангелова и Недко Перчемлиев

Машини като мен

Преди няколко години на български език беше публикуван романът "Машини като мен" на британския писател Иън Макюън. "Машини като мен“ разказва за хуманоиден робот, закупен от човешко същество, който изключително бързо се учи на това да бъде колкото се може..

публикувано на 08.06.22 в 17:35

No till земеделие

No till или безорното земеделие според Веселин Спасов се прилага по-широко в България едва от десетина години. Веселин нарича себе си еколог по душа и е част от мрежа от хора, работещи за разрастването и умножаването на земеделските площи, които да не се..

публикувано на 07.06.22 в 18:00
Максим Лоренсон в един от парниците си

На гости на един френски биоземеделец

Максим Лоренсон е биоземеделец, производител на зеленчуци, чиито градини се намират в околностите на неголемия френски град Бриуд, в регион Оверн в Централна Франция. Но това е само половината от историята – Максим е роден в България в началото на..

публикувано на 06.06.22 в 17:10

"СедянкаТА" – едно продължаващо самосъздаване

Потребността на човека да се сдобива с умения и знания винаги ще я има. Тя се проявява в пълнота при общуването с хора, които да ти покажат, да те научат, да те изслушат. Затова и "СедянкаТА", неформалната група за ръкоделие, чиито headquarters са в..

публикувано на 01.06.22 в 17:30
Георги Тончев, иронично стъпил на обработвано земеделско поле

Регенеративно земеделие

Терминът регенеративно земеделие се свързва с името на американеца Робърт Родейл, син на издателя и писател Джеръм Ървинг Родейл, който от своя страна е свързван с термина „органично“, отново в областта на селското стопанство и земеделието. А под..

публикувано на 21.02.22 в 17:10

Магията на един занаят

Отличително за чипровските килими е, че те имат две лица. И двете лица са еднакво красиви и самобитни, а мотивите и формите в тях се изследват от краеведи и етнолози. През 2014 г. "Традицията на производство на Чипровски килими" е вписана в Световната..

публикувано на 08.02.22 в 17:30

Най-скъпата подправка

Шафранът – това растително злато – се добива безкрайно трудно и това с право го нарежда сред най-скъпите дарове, с които природният свят облагодетелства човечеството. Дарове, които ползваме от рафта в магазина, но рядко си задаваме въпроса как точно се..

публикувано на 03.02.22 в 14:35