Време и половина

Архив на предаването

от понеделник до петък
от 14.00 до 14.30 часа


Всекидневно културно – публицистично предаване, което насочва вниманието на слушателите към конкретни теми, истории, проблеми и житейски разкази, които са важни за средата, в която живеем. Търси причините за културните факти, появата на съвременни явления и тяхното значение. Репортажи от знакови за културата места, богат звуков материал, дискусии, мнения, интерпретации, портрети – това са само част от средствата, с които екипът реализира идеите си. Представя факти за съдбата на шедьоври на изкуството, личности от историята, непознати музейни експонати, градски разкази – акцентът е върху същественото и проблемното.

Екип на предаването: Александър Михайлов, Боряна Георгиева, Мариана Ганчева, Милена Лекова, Светлана Тарашоева, Таня Димова.

Публикации

Мистериите на софийските катакомби, разказани от първата къща на ужасите у нас

„Убийствен пъзел“, „Къщата на восъка“, „Предизвестена смърт“, „Последен изход“, „Писък“ и… спираме дотук, защото изреждането на хорър филми може да се превърне в списък без край. Общото между всички тях не е тази констатация обаче, а страхът, който..

обновено на 12.11.20 в 17:58
Портрет на проф. Василиев от Николай Ростовцев

Проф. Асен Василиев – съчетание на художник и учен-изкуствовед

„В живота си съм имал една неотменима житейска задача – да издирвам старите наши майстори – образописци, резбари и строители, да проучвам българското възрожденско изкуство“. Това са думи на проф. Асен Василиев – един от рядко срещаните хора, съумели да..

обновено на 11.11.20 в 18:30
Елица Великова

Елица Великова: Добре е да има разговор с децата за кризисната ситуация

Дали намираме време да помислим за това как децата ни преживяват този кризисен за света период? Психолозите винаги твърдят, че най-доброто, което можем да направим за децата, е да им казваме истината или най-близката възможна нейна версия. Елица..

публикувано на 11.11.20 в 12:10
Наталия Иванова

Наталия Иванова и поезията като бинокъл, който дава очи за далечното

С времето човек се учи как да държи бинокъла. Учи се и как да гледа през него. Опитът, който времето ни дава, всъщност ни помага да направим избора от коя страна на въпросния бинокъл предпочитаме да виждаме света – от тази, която ще ни даде ясна..

публикувано на 09.11.20 в 16:40
Joseph Beuys. Enterprise, 1973, Auflage 12/24, Zinc box, photograph and camera with felt 40 x 30 x 16 © VG Bild-Kunst, Bonn

Политическата роля на изкуството – вчера и днес

Повече от седмица изложба в галерия „Структура“ повдига въпроси за политическата роля на изкуството в историята – от 20-те години на ХХ век до днес. Тези питания ще продължат до 9 декември, а след това част от произведенията в „Изкуство и политика..

публикувано на 06.11.20 в 16:49

Археологическият институт с голяма изложба „Поток през времето“ през декември

Националният археологически институт с музей при БАН подготвя за началото на декември изложбата „Поток през времето“, която ще покаже археологическите находки от последните две години. Неговият директор доц. д-р Христо Попов каза, че системата не е била..

публикувано на 06.11.20 в 08:45

Българска история преди Паисий

През втората половина на 18-и век един неизвестен за широката публика францискански монах на име Блазиус Клайнер написва трилогия, посветена на България. Тя не е запазена изцяло, но първата ѝ част – „История на България от 1761 година“ беше издадена наскоро..

публикувано на 05.11.20 в 14:50

Д-р Павлина Михайлова: Спешно се търсят донори на плазма

В тези тежки дни, когато коронакризата у нас се задълбочава, дни, изпълнени със страхове у едни и егоизъм и злоба – у други, един човек успява да даде искрици надежда, че все още има хора, готови да направят добрина за другия, че все още съществува..

публикувано на 30.10.20 в 14:44
Празничен концерт от район Тараклия

Ден на бесарабските българи – 30 години дружество „Родолюбец“

В годината на 30-ия си юбилей дружество „Родолюбец“ отново отбелязва Деня на бесарабските българи. Ако днес знаем доста повече за българските общности извън пределите на страната ни, голяма заслуга за това има Културно-просветното дружество за връзки с..

публикувано на 29.10.20 в 15:05

Паметта за 100 лица на българския театър, съхранена във фотоалбум

Сто незабравими български актьори намират място между страниците на новия луксозен фотоалбум, озаглавен „100 лица на театъра“. Те са представени чрез кратки биографии и повече от 500 снимки, някои от които показани за първи път, уловили мигове от..

публикувано на 28.10.20 в 15:50